Foto: Kazachstán, země přírodních klenotů i ekologické apokalypsy

Foto: Majda Slámová
Martin Skalský, Majda Slámová
21. 5. 2017 16:17
Kazachstán je v řadě ohledů nepřehlédnutelný. Je to devátý největší stát světa a také jeden z nejřidčeji osídlených. Kvůli sovětskému jadernému průmyslu, metalurgii a intenzivní těžbě uhlí a ropy jde o jednu z nejznečištěnějších zemí vůbec. Také proto zde působí česká nevládní organizace Arnika, podporuje místní občanské iniciativy a pomáhá řešit konkrétní problémy. Jedním z nich je i snaha o ochranu zimovišť vzácné sajgy tatarské, která jsou ohrožena plány těžařů. Ohroženým antilopám můžete pomoci i vy: podepište mezinárodní petici na webu www.sajga.cz.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy