Foto: "Jsme vyčerpaní, dcera má horečku." Migranty z karavany ohrožuje vedro i nemoci

Migranti ze Střední Ameriky putují do USA.
"V naší zemi není žádná budoucnost. Jsme tak vyčerpaní. Chybí mi moje rodina." Slova, která snad nejčastěji zaznívají od migrantů, kteří opustili domov v některé ze zemí Střední Ameriky a vydali se za lepším životem do USA.
Mezi migranty, kteří se připojili k hromadné cestě na sever, jsou například lidé z Mexika, Salvadoru, Hondurasu nebo Guatemaly.
Na pouť do Spojených států se postupně vydávají další a další karavany, většinou o několika tisíc uprchlících.
V karavaně migrantů jsou celé rodiny i s malými dětmi nebo třeba jen jediný člen rodiny, který se chce v USA usadit a pak přivést své nejbližší příbuzné.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
2. 11. 2018 18:55
Karavany migrantů, kteří prchají před násilím i špatnou ekonomickou situací ze zemí Střední Ameriky, jsou na cestě k USA. Dlouhá trasa je náročná, uprchlíky trápí únava i nemoci. Americký prezident Donald Trump mezitím stále přitvrzuje. Na hranice chce poslat armádu.
 

Právě se děje

před 11 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy