Vypadá jako Mars, ale není to Mars. Vědci testují výbavu astronautů v rudém kráteru

Vypadá jako Mars, ale není to Mars. Vědci testují výbavu astronautů v rudém kráteru
Skupina šesti "analogových astronautů", což je výraz používaný k popisu lidí, kteří na Zemi simulují podmínky dlouhé mise ve vesmíru, bude v této stanici žít odříznuta od okolního světa do konce října. Ven přitom budou smět jen ve skafandrech, jako by byli na Marsu.
Rakouské vesmírné fórum, což je soukromá organizace tvořená leteckými specialisty, již zorganizovalo dvanáct podobných misí, naposledy v Ománu v roce 2018. Na zřízení solární energií poháněné základy spolupracovalo s izraelským výzkumným centrem D-MARS.
Rakouské vesmírné fórum ve spolupráci s izraelskou vesmírnou agenturou vybudovalo prototyp základny, která by sloužila astronautům na rudé planetě. Nachází se v 500 metrů hlubokém a 40 kilometrů širokém kráteru Machteš Ramon v Negevské poušti na jihu Izraele. Mise s názvem Amadee-20 byla původně plánovaná na loňský rok, kvůli pandemii covidu-19 ale byla odložena.
"Soudržnost skupiny a jejich schopnost spolupracovat bude pro přežití na Marsu klíčová," poznamenal Grömer. "Je to jako manželství, s tím rozdílem, že v manželství můžete odejít, ale na Marsu ne," dodal.
Foto: Reuters
ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
13. 10. 2021 18:45
V obrovském kráteru v izraelské Negevské poušti začala simulace života na Marsu. Mise, jejíž součástí budou testy technického vybavení a která má studovat dopad izolace na chování astronautů, se účastní šestičlenná skupina z Rakouska, Německa, Izraele, Portugalska, Nizozemska a Španělska. Informuje o tom agentura AFP.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Obří slalom v Söldenu vyhrál Švýcar Odermatt, Krýzl byl osmapadesátý

Olympijskou sezonu sjezdových lyžařů zahájil nejlépe Švýcar Marco Odermatt. Bývalý juniorský mistr světa vyhrál na ledovci v Söldenu obří slalom o pouhých sedm setin před domácím Rakušanem Rolandem Leitingerem a oslavil pátý triumf ve Světovém poháru, z toho třetí v této disciplíně. Třetí byl Slovinec Žan Kranjec, český matador Kryštof Krýzl obsadil 58. místo z 71 startujících.

Třicetiletý vicemistr světa z roku 2017 Leitinger, jehož kariéru poznamenala zranění a v minulé sezoně se dostal jako osmý jedinkrát do elitní desítky, vyhrál nečekaně první kolo. Ve druhém však dosáhl až 15. času, zatímco Odermatt byl ve dvou jízdách třetí a šestý.

Francouzský mistr světa Mathieu Faivre pokazil druhé kolo a propadl se z druhé příčky na konečnou jedenáctou. Další Francouz a obhájce velkého křišťálového glóbu Alexis Pinturault byl pátý. Závod v ideálních slunečných podmínkách sledovalo 9800 diváků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy