Snímky z Chorvatska bez turistů: Lidé se pořád bojí, je to katastrofa, říkají místní

Snímky z Chorvatska bez turistů: Lidé se pořád bojí, je to katastrofa, říkají místní
Prodejce ovoce a zeleniny Isen Rustan říká, že musel jít s cenami dolů, společně s tím, jak se po vrcholu epidemie koronaviru otevřely supermarkety. "Je ještě příliš brzy na hodnocení. Sezona tu v plném proudu začíná většinou až v červenci, kdy dětem v Evropě končí škola," vysvětluje.
Rustan má většinou domácí zboží, část dováží z Itálie. Pochází z Puly, kulturního a ekonomického centra Istrijského poloostrova. Stánek má postavený u silnice v přímořském letovisku, které leží asi 11 kilometrů od ní. "Jsme tu kvůli turistům, vždycky jenom v sezoně," vysvětluje.
Podle většiny dalších prodejců i provozovatelů restaurací se ale letošní ceny zatím moc nezměnily, levnější je tu - stejně jako v Česku - jen benzin.
Restaurace a bary na plážích i ve městě jsou mnohem prázdnější než dříve. Ve většině podniků obsluha ani hosté nemají roušky, chorvatští epidemiologové ale varují, že zejména ve vnitřních prostorách restaurací a kaváren by mohlo být brzy povinné zakrývat si nos a ústa. Chorvatsko v posledních dnech zaznamenává výrazný nárůst počtu nově nakažených, přibývají jich desítky denně.
Foto: Helena Truchlá
Helena Truchlá Helena Truchlá
25. 6. 2020 13:00
Chladné jaro i koronavirus zpozdily začátek sezony na chorvatském poloostrově Istrie. V druhé polovině června konečně přijíždějí hosté, pořád jich je ale dvakrát méně než loni. Místní s nadějí vyhlížejí začátek července. Kvůli nové vlně nákazy ale Chorvatsko od čtvrtka zavedlo povinné roušky v MHD a karanténu pro každého, kdo přijede ze Srbska, Bosny a Hercegoviny, Kosova a Severní Makedonie.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

USA přestanou Hongkongu připisovat zvláštní status, budou s ním jednat jako se zbytkem pevninské Číny

USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií nově jednat jako se zbytkem pevninské Číny. Exekutivním příkazem to nařídil prezident Donald Trump v reakci na přijetí nového bezpečnostního zákona pro Hongkong, který prosadil Peking. Trump rovněž podepsal zákon, jež uvaluje sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí a uskutečňování tohoto kontroverzního zákona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy