Snímky z Chorvatska bez turistů: Lidé se pořád bojí, je to katastrofa, říkají místní

Snímky z Chorvatska bez turistů: Lidé se pořád bojí, je to katastrofa, říkají místní
Prodejce ovoce a zeleniny Isen Rustan říká, že musel jít s cenami dolů, společně s tím, jak se po vrcholu epidemie koronaviru otevřely supermarkety. "Je ještě příliš brzy na hodnocení. Sezona tu v plném proudu začíná většinou až v červenci, kdy dětem v Evropě končí škola," vysvětluje.
Rustan má většinou domácí zboží, část dováží z Itálie. Pochází z Puly, kulturního a ekonomického centra Istrijského poloostrova. Stánek má postavený u silnice v přímořském letovisku, které leží asi 11 kilometrů od ní. "Jsme tu kvůli turistům, vždycky jenom v sezoně," vysvětluje.
Podle většiny dalších prodejců i provozovatelů restaurací se ale letošní ceny zatím moc nezměnily, levnější je tu - stejně jako v Česku - jen benzin.
Restaurace a bary na plážích i ve městě jsou mnohem prázdnější než dříve. Ve většině podniků obsluha ani hosté nemají roušky, chorvatští epidemiologové ale varují, že zejména ve vnitřních prostorách restaurací a kaváren by mohlo být brzy povinné zakrývat si nos a ústa. Chorvatsko v posledních dnech zaznamenává výrazný nárůst počtu nově nakažených, přibývají jich desítky denně.
Foto: Helena Truchlá
Helena Truchlá Helena Truchlá
25. 6. 2020 13:00
Chladné jaro i koronavirus zpozdily začátek sezony na chorvatském poloostrově Istrie. V druhé polovině června konečně přijíždějí hosté, pořád jich je ale dvakrát méně než loni. Místní s nadějí vyhlížejí začátek července. Kvůli nové vlně nákazy ale Chorvatsko od čtvrtka zavedlo povinné roušky v MHD a karanténu pro každého, kdo přijede ze Srbska, Bosny a Hercegoviny, Kosova a Severní Makedonie.
 

Právě se děje

před 48 minutami

Do USA dorazil nový čínský velvyslanec Čchin, vztah obou zemí má podle něj potenciál

Nový čínský velvyslanec ve Washingtonu Čchin Kang po příjezdu do země popřál Spojeným státům, aby zvítězily nad covidem-19, a prohlásil, že vzájemné vztahy obou zemí mají velký potenciál. Zatímco agentura Reuters zdůrazňuje pozitivní tón velvyslancových prvních slov, AFP se zaměřuje na jeho proslulou nesmlouvavost a agresivitu. Střídání na postu velvyslance přichází v době, kdy jsou vztahy mezi oběma mocnostmi značně napjaté.

Čchin, jemuž je 55 let, donedávna působil jako náměstek ministra zahraničí se zaměřením na evropské záležitosti. V letech 2006 až 2014 byl mluvčím ministerstva zahraničí a tehdy proslul jako plamenný obhájce politiky své země. Jeho předchůdce na diplomatickém postu Cchuej Tchien-kchaj vedl úřad osm let a byl tak nejdéle sloužícím čínským velvyslancem v USA. O Čchinově jmenování kolovaly zvěsti, ale Peking ho dříve nikdy nepotvrdil. Zveřejnil až jeho fotografie v roušce s červenou vlajkou po příletu na Kennedyho letiště v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy