Suezský průplav na dobových fotkách: Obří stavba s pohnutou historií fascinuje dodnes

Suezský průplav na dobových fotkách: Obří stavba s pohnutou historií fascinuje dodnes
Loď USS America při plavbě Suezským kanálem v roce 1981.
Ilustrační snímek. Jako vůbec první loď měla kanálem proplout plachetnice francouzské císařovny Eugenie. Prvenství jí ale vzalo britské plavidlo HMS Newport, které novou stavbu ozkoušelo tajně a ještě v noci před otevřením.
Od srpna 2015 je průplav také dvousměrný, což prudce zvedlo jeho kapacitu. Velikost lodí Suezmax, tedy největších, které mohou kanálem proplout, je v současnosti omezena dvacetimetrovým ponorem, šířkou 50 metrů a výškou 68 metrů.
Suezský průplav na dobovém nákresu. Dnes necelých 200 kilometrů dlouhý kanál spojuje Rudé moře se Středozemním a dodnes tak platí za velmi důležitou obchodní tepnu.
Foto: United Kingdom Government / Public domain
Dan Poláček Adéla Očenášková Dan Poláček, Adéla Očenášková
18. 11. 2019 10:49
Minulou neděli uplynulo 150 let od otevření Suezského průplavu. Unikátní stavba propojila Středozemní a Rudé moře a představovala velký milník hlavně pro obchod. Podívejte se, jak se Suezský průplav stavěl i jakou roli sehrál při arabsko-izraelských válkách.
 

Právě se děje

před 23 minutami

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Carolina přišla o klíčového obránce. Hamilton si před Utkáním hvězd zlomil nohu

Hokejisté Caroliny se musejí nejspíš až do konce základní části NHL obejít bez klíčového obránce Dougieho Hamiltona, který si zlomil lýtkovou kost na levé noze. Zranění utrpěl ve čtvrtečním utkání s Columbusem, v němž se zahákl o nohu domácího útočníka Kevina Stenlunda a nekontrolovaně narazil do mantinelu.

Hamilton také přijde o nadcházející Utkání hvězd NHL, v němž ho v týmu Metropolitní divize nahradí týmový spoluhráč Jacob Slavin.

Šestadvacetiletý obránce odehrál před svým zraněním za Carolinu v této sezoně 47 zápasů, v nichž nasbíral 14 gólů a 26 asistencí a je čtvrtým nejproduktivnějším hráčem týmu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Snadnou kvalifikaci skokanů zvládl Koudelka i Polášek

V sobotním závodě Světového poháru skokanů na lyžích v Titisee-Neustadtu se představí Roman Koudelka i Viktor Polášek. Dnešní snadnou kvalifikaci, ze které postupovalo 50 z 51 skokanů, nezvládl pouze korejský reprezentant Sou Čche.

Koudelka předvedl výkon 129,5 metru a obsadil 26. místo, Poláškovi skok dlouhý 121,5 metru vynesl 40. příčku. První místo obsadil Rjoju Kobajaši z Japonska (137,5 m), zatímco sedmatřicetiletý veterán Sou Čche skočil pouhých sto metrů a jako jediný do závodu nepostoupil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy