Suezský průplav na dobových fotkách: Obří stavba s pohnutou historií fascinuje dodnes

Suezský průplav na dobových fotkách: Obří stavba s pohnutou historií fascinuje dodnes
Loď USS America při plavbě Suezským kanálem v roce 1981.
Ilustrační snímek. Jako vůbec první loď měla kanálem proplout plachetnice francouzské císařovny Eugenie. Prvenství jí ale vzalo britské plavidlo HMS Newport, které novou stavbu ozkoušelo tajně a ještě v noci před otevřením.
Od srpna 2015 je průplav také dvousměrný, což prudce zvedlo jeho kapacitu. Velikost lodí Suezmax, tedy největších, které mohou kanálem proplout, je v současnosti omezena dvacetimetrovým ponorem, šířkou 50 metrů a výškou 68 metrů.
Suezský průplav na dobovém nákresu. Dnes necelých 200 kilometrů dlouhý kanál spojuje Rudé moře se Středozemním a dodnes tak platí za velmi důležitou obchodní tepnu.
Foto: United Kingdom Government / Public domain
Dan Poláček Adéla Očenášková Dan Poláček, Adéla Očenášková
Aktualizováno 24. 3. 2021 13:26
Unikátní stavba Suezského průplavu, který byl otevřen před víc než 150 lety, propojila Středozemní a Rudé moře a představovala velký milník hlavně pro obchod. Podívejte se, jak se Suezský průplav stavěl i jakou roli sehrál při arabsko-izraelských válkách.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy