Suezský průplav na dobových fotkách: Obří stavba s pohnutou historií fascinuje dodnes

Suezský průplav na dobových fotkách: Obří stavba s pohnutou historií fascinuje dodnes
Loď USS America při plavbě Suezským kanálem v roce 1981.
Ilustrační snímek. Jako vůbec první loď měla kanálem proplout plachetnice francouzské císařovny Eugenie. Prvenství jí ale vzalo britské plavidlo HMS Newport, které novou stavbu ozkoušelo tajně a ještě v noci před otevřením.
Od srpna 2015 je průplav také dvousměrný, což prudce zvedlo jeho kapacitu. Velikost lodí Suezmax, tedy největších, které mohou kanálem proplout, je v současnosti omezena dvacetimetrovým ponorem, šířkou 50 metrů a výškou 68 metrů.
Suezský průplav na dobovém nákresu. Dnes necelých 200 kilometrů dlouhý kanál spojuje Rudé moře se Středozemním a dodnes tak platí za velmi důležitou obchodní tepnu.
Foto: United Kingdom Government / Public domain
Dan Poláček Adéla Očenášková Dan Poláček, Adéla Očenášková
18. 11. 2019 10:49
Minulou neděli uplynulo 150 let od otevření Suezského průplavu. Unikátní stavba propojila Středozemní a Rudé moře a představovala velký milník hlavně pro obchod. Podívejte se, jak se Suezský průplav stavěl i jakou roli sehrál při arabsko-izraelských válkách.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy