Suezský průplav na dobových fotkách: Obří stavba s pohnutou historií fascinuje dodnes

Suezský průplav na dobových fotkách: Obří stavba s pohnutou historií fascinuje dodnes
Loď USS America při plavbě Suezským kanálem v roce 1981.
Ilustrační snímek. Jako vůbec první loď měla kanálem proplout plachetnice francouzské císařovny Eugenie. Prvenství jí ale vzalo britské plavidlo HMS Newport, které novou stavbu ozkoušelo tajně a ještě v noci před otevřením.
Od srpna 2015 je průplav také dvousměrný, což prudce zvedlo jeho kapacitu. Velikost lodí Suezmax, tedy největších, které mohou kanálem proplout, je v současnosti omezena dvacetimetrovým ponorem, šířkou 50 metrů a výškou 68 metrů.
Suezský průplav na dobovém nákresu. Dnes necelých 200 kilometrů dlouhý kanál spojuje Rudé moře se Středozemním a dodnes tak platí za velmi důležitou obchodní tepnu.
Foto: United Kingdom Government / Public domain
Dan Poláček Adéla Očenášková Dan Poláček, Adéla Očenášková
18. 11. 2019 10:49
Minulou neděli uplynulo 150 let od otevření Suezského průplavu. Unikátní stavba propojila Středozemní a Rudé moře a představovala velký milník hlavně pro obchod. Podívejte se, jak se Suezský průplav stavěl i jakou roli sehrál při arabsko-izraelských válkách.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy