Obrazem: Tady končí staré pneumatiky ze Západu. Dělníci je pálí a vdechují černý kouř

Obrazem: Tady končí staré pneumatiky ze Západu. Dělníci je pálí a vdechují černý kouř
Indie a Malajsie jsou největšími odběrateli ojetých pneumatik na světě. V Malajsii se pyrolytické závody rozrostly zejména v posledních deseti letech.
Reportér agentury Reuters hovořil s bangladéšskými imigranty ve městě Kulai, kteří v jedné takové fabrice pracují.
Byli obalení uhlíkovým prachem z pálení pneumatik dovezených z Austrálie a Singapuru.
Spali vedle levných průmyslových pecí z Číny.
Foto: Reuters
Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
26. 10. 2019 16:43
Světový obchod s pneumatikami určenými k likvidaci se za posledních pět let skoro zdvojnásobil. Největším odběratelem je podle OSN Indie s 32 procenty celosvětového dovozu, následuje ji Malajsie. Část pneumatik končí v recyklaci, jiné ale putují do závodů, kde se procesem tzv. pyrolýzy získává nekvalitní palivo. Na ekologické standardy se tu nehledí.
 

Právě se děje

před 27 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy