Foto: Hrozivá krása. Tak se probouzejí aktivní vulkány světa

Foto: Hrozivá krása. Tak se probouzejí aktivní vulkány světa
Začátkem letošního srpna se italská sopka Stromboli probudila k životu a začala znovu po čtyřech letech chrlit lávu.
Na Stromboli, ležící na stejnojmenném ostrově patřícím do Liparských ostrovů, se ve výšce okolo 650 metrů otevřel nový kráter, z nějž vytéká láva do moře.
Na malém ostrově Stromboli trvale žije asi 200 obyvatel. Ti jsou ale na aktivitu vulkánu zvyklí, protože Stromboli je jednou z mála trvale činných sopek, a to už nejméně 2000 let.
Další italská sopka, Etna, nejvyšší činná sopka a druhá nejmohutnější sopka v Evropě, je aktivní prakticky neustále a dává o sobě vědět každý rok. K aktivitě se probudila i v posledních týdnech, kdy vychrlila sloupec popela. Na okolní obce to však podle úřadů nemělo žádný podstatný vliv a ani provoz na místním letišti zatím nebyl přerušen.
Foto: Thinkstock
Martina Křížová Martina Křížová
28. 8. 2014 11:40
Sopečná činnost doprovází naši planetu od jejího vzniku. Podívejte se na sopky, které lidem ve světě v poslední době svou aktivitou nahánějí strach.

Reykjavík/Praha -Na světě je zhruba 1500 aktivních či spících sopek. Další tisíce jsou na mořském dně. Mnoho z nadzemských vulkánů o sobě dává neustále vědět.

V posledních dnech zahrozila například islandská sopka Bárdarbunga. Okolí sopky zasáhlo v neděli silné zemětřesení. Nakonec tamní úřady nezaznamenaly známky erupce vulkánu, přesto stále existuje možnost, že sopka v následujících dnech vybuchne.

V Evropě se v tomto měsíci mohutně ozvaly i italské sopky Etna a Stromboli. Silné lávové erupce před pár dny chrlila ekvádorská sopka Tungurahua v Jižní Americe.

Bohatá na sopečnou činnost je také indonéská oblast. Vědci stále zkoumají otázku, zda se opravdu jednoho dne probudí supervulkán.

Projděte si v naší fotogalerii, jakou podívanou skýtají činné sopky světa.

 

Právě se děje

Další zprávy