Foto: Slovenští partyzáni bojovali proti nacismu, komunisté je pak popravili

Partyzánský velitel Viliam Žingor před soudem 18. října 1950. Za velezradu a vyzvědačství byl justičně zavražděn 19. prosince 1950 ve svých 38 letech.
Poválečný snímek slovenské partyzánské legendy Viliama Žingora (1912-1950). Už v roce 1943 odešel do turčanských lesů, kde s Ladislavem Frimelem a Jozefem Maršálem cvičil a organizoval dobrovolníky, poskytoval útočiště vojenským zběhům a navazoval kontakty s dalšími vznikajícími skupinami protinacistického odboje.
Oslavy prvního výročí Slovenského národního povstání v roce 1946 v Banské Bystrici. Na snímku partyzánský velitel Viliam Žingor při projevu. Za čtyři roky bude po vykonstruovaném soudním procesu jako "najatý žoldnéř kapitalismu" oběšen.
Žingor při projevu na manifestaci odborového hnutí. Už tehdy si začal předurčovat svůj pozdější tragický osud. Například zmínkami, že Svaz slovenských partyzánů, v jehož čele stál, musí být nezávislý na politických stranách - tedy i té komunistické.
Bývalý velitel Hlavního štábu partyzánského hnutí v Československu Alexej Asmolov při poválečné návštěvě Svazu slovenských partyzánů v Bratislavě. Před vstupem do budovy ho uvítala Květa Ivičičová a předseda Svazu slovenských partyzánů Viliam Žingor (zcela vlevo).
Foto: Profimedia.cz
Jan Gazdík Jan Gazdík
27. 10. 2019 18:56
Během Slovenského národního povstání, které padlo před 75 lety, nasazovali své životy. Po druhé světové válce ale řada z nich skončila ve vězení nebo popravená. Partyzánští velitelé Viliam Žingor nebo Josef Trojan byli obviněni ve zmanipulovaných procesech z velezrady a vyzvědačství. 
 

Právě se děje

před 58 minutami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy