Foto: Havaj se chystá na řádění hurikánu. Platí stav ohrožení, místní si mají nakoupit zásoby jídla

Foto: Havaj se chystá na řádění hurikánu. Platí stav ohrožení, místní si mají nakoupit zásoby jídla
Fotka pořízená z Mezinárodní vesmírné stanice astronautem Rickym Arnoldem ve středu ráno ukazuje oko hurikánu Lane poblíž americké Havaje. Jeho sílu úřady v pátek přehodnotily ze čtvrté na třetí úroveň celkem pětistupňové škály.
Ve středu se Lane pohyboval asi 480 kilometrů jižně od Havaje. Model jeho pohybu podle meteorologů z amerického Národního střediska pro hurikány nepředpokládá, že se hurikán dostane přímo nad pevninu, na ostrovech nicméně platí stav ohrožení.
Policie objíždí ostrovy, varuje plavce a surfaře před velkými vlnami, které mohou dosahovat až šestimetrové výšky. Hurikán postupuje z jihu na sever a postupně se podle NHC bude podél souostroví stáčet na západ.
Surfař vyhlíží vlny, zatímco se bouře přibližuje hlavnímu městu Honolulu. Přináší s sebou vítr, který vane rychlostí až 190 kilometrů za hodinu.
Foto: Reuters
Reuters Zahraničí dap Reuters, Zahraničí, dap
24. 8. 2018 11:16
Havaj zasáhly bleskové povodně, pobřeží bičují až šestimetrové vlny. Ostrovy se připravují na příchod jednoho z nejsilnějších hurikánů za posledních dvacet let.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy