Foto: Havaj se chystá na řádění hurikánu. Platí stav ohrožení, místní si mají nakoupit zásoby jídla

Foto: Havaj se chystá na řádění hurikánu. Platí stav ohrožení, místní si mají nakoupit zásoby jídla
Fotka pořízená z Mezinárodní vesmírné stanice astronautem Rickym Arnoldem ve středu ráno ukazuje oko hurikánu Lane poblíž americké Havaje. Jeho sílu úřady v pátek přehodnotily ze čtvrté na třetí úroveň celkem pětistupňové škály.
Ve středu se Lane pohyboval asi 480 kilometrů jižně od Havaje. Model jeho pohybu podle meteorologů z amerického Národního střediska pro hurikány nepředpokládá, že se hurikán dostane přímo nad pevninu, na ostrovech nicméně platí stav ohrožení.
Policie objíždí ostrovy, varuje plavce a surfaře před velkými vlnami, které mohou dosahovat až šestimetrové výšky. Hurikán postupuje z jihu na sever a postupně se podle NHC bude podél souostroví stáčet na západ.
Surfař vyhlíží vlny, zatímco se bouře přibližuje hlavnímu městu Honolulu. Přináší s sebou vítr, který vane rychlostí až 190 kilometrů za hodinu.
Foto: Reuters
Reuters Zahraničí dap Reuters, Zahraničí, dap
24. 8. 2018 11:16
Havaj zasáhly bleskové povodně, pobřeží bičují až šestimetrové vlny. Ostrovy se připravují na příchod jednoho z nejsilnějších hurikánů za posledních dvacet let.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Iráku zatkli organizátory pondělního útoku na bagdádském tržišti

V Iráku zatli lidi odpovědné za pondělní atentát, který si v Bagdádu vyžádal více než 30 mrtvých. Na twitteru to dnes oznámil premiér Mustafá Kázimí. K útoku, který zasáhl lidi na tržišti, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

"Zatkli jsme všechny členy zbabělé teroristické skupiny, která naplánovala a provedla útok na tržišti Al-Vahajlát" ve čtvrti Sadr, napsal Kázimí. Podle něj mají zadržení stanout před soudem ještě dnes.

před 2 hodinami

Spor o pozemky u Dukelských kasáren v Opavě skončí. Začne výstavba bytů

Spor spojený s prodejem areálu Dukelských kasáren v Opavě skončí. Firma, která neuspěla se svou nabídkou ve veřejné soutěži, navrhla opavskému magistrátu smír. Město na něj chce přistoupit. Výstavbě bytových domů na pozemcích, které v minulosti desetiletí využívala armáda, tam nebude nic bránit. 

"V září loňského roku zastupitelé schválili prodej části bývalých Dukelských kasáren. Město pak uzavřelo kupní smlouvu s firmou JTA exclusive Ostrava, která za pozemky nabídla 51 milionů a zavázala se, že na přibližně 3,8 hektaru postaví 16 bytových domů se zhruba 300 novými byty," uvedla. Neúspěšný zájemce, teplická společnost JTH Holding, se ale obrátila na soud, rozhodnutí zpochybnila a domáhala se zneplatnění smlouvy.

Další zprávy