Foto: Havaj se chystá na řádění hurikánu. Platí stav ohrožení, místní si mají nakoupit zásoby jídla

Foto: Havaj se chystá na řádění hurikánu. Platí stav ohrožení, místní si mají nakoupit zásoby jídla
Fotka pořízená z Mezinárodní vesmírné stanice astronautem Rickym Arnoldem ve středu ráno ukazuje oko hurikánu Lane poblíž americké Havaje. Jeho sílu úřady v pátek přehodnotily ze čtvrté na třetí úroveň celkem pětistupňové škály.
Ve středu se Lane pohyboval asi 480 kilometrů jižně od Havaje. Model jeho pohybu podle meteorologů z amerického Národního střediska pro hurikány nepředpokládá, že se hurikán dostane přímo nad pevninu, na ostrovech nicméně platí stav ohrožení.
Policie objíždí ostrovy, varuje plavce a surfaře před velkými vlnami, které mohou dosahovat až šestimetrové výšky. Hurikán postupuje z jihu na sever a postupně se podle NHC bude podél souostroví stáčet na západ.
Surfař vyhlíží vlny, zatímco se bouře přibližuje hlavnímu městu Honolulu. Přináší s sebou vítr, který vane rychlostí až 190 kilometrů za hodinu.
Foto: Reuters
Reuters Zahraničí dap Reuters, Zahraničí, dap
24. 8. 2018 11:16
Havaj zasáhly bleskové povodně, pobřeží bičují až šestimetrové vlny. Ostrovy se připravují na příchod jednoho z nejsilnějších hurikánů za posledních dvacet let.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy