Obrazem: Graffiti připomínají staré křivdy. Jak se v Severním Irsku bojuje na zdech

Obrazem: Graffiti připomínají staré křivdy. Jak se v Severním Irsku bojuje na zdech
Severní Irsko desetiletí rozdělují názory na to, zda má zůstat součástí Velké Británie, nebo se připojit k Irské republice. V katolické čtvrti v Bogside v Londonderry mají lidé jasno: Severní Irsko je Irsko. Na britskou armádu mají špatné vzpomínky zejména ze sedmdesátých let. Toto graffiti obviňuje Brity z použití chemických látek proti vězněným republikánům (katolíkům).
Muži, kteří zemřeli v řadách Irské republikánské armády a dalších podobných organizací páchajících útoky na civilisty, se těší mučednickému statusu. Ačkoliv ne každý severoirský katolík souhlasí nebo souhlasil s násilím jako metodou.
Irská vlajka na zdi v Belfastu. Takzvaná irská pojistka, na které se EU a Británie dohodly už v roce 2017, má zajistit volný režim na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou po brexitu. Vznik takzvané tvrdé, klasické hranice by mohl ohrozit mírovou dohodu z roku 1998. Pojistka je hlavním důvodem opakovaného odmítnutí brexitové smlouvy britským parlamentem.
V osmdesátých letech drželi věznění členové Irské republikánské armády (IRA) a dalších skupin v britských věznicích hladovku. Dodnes se na ně vzpomíná.
Foto: Martin Novák
Martin Novák Martin Novák
7. 8. 2019 22:11
Dohoda o odchodu Velké Británie z Evropské unie se zadrhla na takzvané irské pojistce. Na tom, jaký režim má být na hranicích mezi Irskou republikou a Severním Irskem ve chvíli, kdy Velká Británie na rozdíl od Irska už nebude členem EU. V sázce při jednáních, která povede nový britský premiér Boris Johnson, je kromě jiného také osud mírové dohody z roku 1998, která omezila dlouholeté sektářské násilí a terorismus na severu ostrova. Na zdech největších severoirských měst - Belfastu a Londonderry - se ale stále bojuje. Malby patří k místnímu folkloru a ilustrují historickou nevraživost mezi protestanty a katolíky.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy