Foto: Policie zdemolovala romské ghetto. Provizorní domovy muselo opustit 400 lidí

Foto: Policie zdemolovala romské ghetto. Provizorní domovy muselo opustit 400 lidí
Jedno z mnoha romských tábořišť, které francouzské úřady nechaly ve středu zdemolovat, se nacházelo severně od Paříže.
Bylo vybudováno na odstaveném kolejišti státních drah SNCF.
V nevyhovujících hygienických podmínkách žily celé rodiny.
Celkem měl tábor na 400 obyvatel.
Foto: Reuters
Simona Fendrychová Simona Fendrychová
4. 2. 2016 21:53
Francouzské úřady ve středu vystěhovaly a zdemolovaly další z mnoha romských tábořišť v zemi. Opustit ho muselo podle agentury AFP na 400 lidí, kteří žili od loňského června v nevyhovujících podmínkách provizorních příbytků na odstaveném kolejišti. Evakuace tábora probíhala od úterní noci, ve středu ráno byl srovnán se zemí. V minulém roce podle informací Evropského střediska pro práva Romů (ERRC) přinutila francouzská vláda vystěhovat se ze slumů celkem 60 procent jejich obyvatel.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy