Foto: Policie zdemolovala romské ghetto. Provizorní domovy muselo opustit 400 lidí

Foto: Policie zdemolovala romské ghetto. Provizorní domovy muselo opustit 400 lidí
Jedno z mnoha romských tábořišť, které francouzské úřady nechaly ve středu zdemolovat, se nacházelo severně od Paříže.
Bylo vybudováno na odstaveném kolejišti státních drah SNCF.
V nevyhovujících hygienických podmínkách žily celé rodiny.
Celkem měl tábor na 400 obyvatel.
Foto: Reuters
Simona Fendrychová Simona Fendrychová
4. 2. 2016 21:53
Francouzské úřady ve středu vystěhovaly a zdemolovaly další z mnoha romských tábořišť v zemi. Opustit ho muselo podle agentury AFP na 400 lidí, kteří žili od loňského června v nevyhovujících podmínkách provizorních příbytků na odstaveném kolejišti. Evakuace tábora probíhala od úterní noci, ve středu ráno byl srovnán se zemí. V minulém roce podle informací Evropského střediska pro práva Romů (ERRC) přinutila francouzská vláda vystěhovat se ze slumů celkem 60 procent jejich obyvatel.
 

Právě se děje

před 41 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy