Foto: Fascinující svět hmyzích očí

Foto: Fascinující svět hmyzích očí
Detail můry skrz mikroskop.
Detail mravence zhotovený stejným způsobem.
Zrakové orgány pavouka.
Oči pestřenky (Episyrphus sp.).
Foto: Profimédia
Dan Poláček Profimedia, Dan Poláček
4. 10. 2012 14:00

Hmyz mnoho lidí spíše odpuzuje, než přitahuje. Přesto se podívejte na fascinující makrosnímky hmyzích očí.

Hmyz disponuje tzv. složený okem , které se skládá z početného množství dílčích „oček“ (alias omatidií). Průměrný počet těchto oček u hmyzu dosahuje okolo 5 000. Jsou ale i druhy hmyzu, jejichž zrakové ústrojí obsahuje více než 25 000 těchto „oček“. Každá ze zmiňovaných omatidií snímá svět z odlišného úhlu, což hmyzu umožňuje si poskládat celkový obraz reality takový způsobem, umožňujícím registrovat i sebemenší pohyby okolo sebe.

Hmyzí oči jsou také schopné vnímat spektrum světelného záření (ultrafialové světlo), které lidský zrak neregistruje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy