Foto: Fascinující svět hmyzích očí

Foto: Fascinující svět hmyzích očí
Detail můry skrz mikroskop.
Detail mravence zhotovený stejným způsobem.
Zrakové orgány pavouka.
Oči pestřenky (Episyrphus sp.).
Foto: Profimédia
Dan Poláček Profimedia, Dan Poláček
4. 10. 2012 14:00

Hmyz mnoho lidí spíše odpuzuje, než přitahuje. Přesto se podívejte na fascinující makrosnímky hmyzích očí.

Hmyz disponuje tzv. složený okem , které se skládá z početného množství dílčích „oček“ (alias omatidií). Průměrný počet těchto oček u hmyzu dosahuje okolo 5 000. Jsou ale i druhy hmyzu, jejichž zrakové ústrojí obsahuje více než 25 000 těchto „oček“. Každá ze zmiňovaných omatidií snímá svět z odlišného úhlu, což hmyzu umožňuje si poskládat celkový obraz reality takový způsobem, umožňujícím registrovat i sebemenší pohyby okolo sebe.

Hmyzí oči jsou také schopné vnímat spektrum světelného záření (ultrafialové světlo), které lidský zrak neregistruje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Počet obětí koronaviru ve světě překročil čtyři miliony

Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá to propočtů agentury Reuters. Univerzita Johnse Hopkinse, která situaci také celosvětově monitoruje, vykazuje k dnešnímu ránu 3,84 milionu mrtvých. Onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2 se poprvé prokázalo na konci roku 2019 v Číně a od té doby se virus potvrdil u více než 177 milionů lidí po celém světě. Česká republika je stále jednou z nejvíce zasažených zemí pokud jde o počet zemřelých i infikovaných v přepočtu na počet obyvatel.

před 1 hodinou

První a dlouholetý prezident Zambie Kenneth Kaunda zemřel. Bylo mu 97 let

Ve věku 97 let zemřel v Lusace bývalý zambijský prezident Kenneth Kaunda. Informoval o tom ve čtvrtek večer současný prezident Edgar Lungu. Země bude za muže, který podporoval africký nacionalismus a stál v čele boje proti vládě bělošské menšiny v jižní Africe, držet třítýdenní smutek.

Kaunda byl v pondělí hospitalizován v lusacké vojenské nemocnici specializované pro pacienty s covidem-19. Podle úřadů byl léčen na zápal plic.

V šedesátých letech patřil Kaunda k vůdcům kampaně, která měla ukončit koloniální vládu v zemi, jež tehdy nesla název Severní Rhodesie. Zambijská republika byla vyhlášena v roce 1964, kdy byl Kaunda zvolen jejím prvním prezidentem.

Agentur AP napsala, že za své 27leté vlády podporoval africké nacionalistické skupiny, které vybojovaly nezávislost v sousedních zemích Angole, Mosambiku, Namibii a Zimbabwe. Umožnil také sídlit v Lusace straně Africký národní kongres, která byla zakázaná v Jihoafrické republice a bojovala proti tamnímu apartheidu.

Známé jsou fotografie, na nichž Kaunda tančil na summitu zemí britského Společenství v roce 1979 s tehdejší britskou premiérkou Margaret Thatcherovou. AP připomíná, že se ale Kaundovi nepodařilo přimět ji k uvalení sankcí na bělošskou vládu v Jihoafrické republice.

Další zprávy