Foto: Lidé na Havaji prchají před zkázou, jejich domy obklíčila láva. Kvůli sopce pukají i silnice

Láva ze sopky Kilauea se dostala do Tichého oceánu.
Láva ze sopky Kilauea se rychle pohybuje městem Leilana Estates. Havajská Národní garda varuje obyvatele, aby se evakuovali dříve, než je láva obklíčí a izoluje.
Obchází jednotlivé domy a varuje jejich obyvatele.
Jen v neděli řádění sopky zničilo nejméně 10 obydlí.
Láva z havajské sopky Kilauea protéká celým ostrovem a pronikla i do oceánu.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2018 13:17
Láva z vulkánu Kilauea se dál rozlévá po Havaji. Úřady nařídily další evakuace, láva může naprosto izolovat jejich domovy. Už pronikla i do vod Tichého oceánu. Při střetu lávy s mořskou vodou vznikají toxické výpary, které spolu se sopečným prachem znečišťují ovzduší. Může proto dojít k poškození plic, očí nebo kůže. Láva už vyhnala tisíce lidí z jejich domovů. K erupcím sopky dochází nepřetržitě od roku 1983. V posledních týdnech ale její aktivita podstatně zesílila.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V americké Alabamě zahynulo při nehodě deset lidí. Devět z nich byly děti

Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí. Řada dalších osob utrpěla zranění. Nehodu patrně způsobila tropická bouře Claudette, která od soboty bičuje americké pobřeží Mexického zálivu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.  

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na demonstraci Milion chvilek je dva tisíce lidí. Organizátoři vládě vystavili účet

Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) se dnes odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze. Spolek Milion chvilek hned na počátku demonstrace vystavil kabinetu symbolický účet. Na účtenku v nadživotní velikosti sepsal všechny problémy a kauzy Babišovy politiky. Zahájil také kampaň na podporu demokratických koalic ve volbách. Podle odhadu ČTK a policie se protestu v centru Prahy účastní kolem 2000 lidí.

Na demonstraci převládají vlajky Evropské unie. Lidé si stejně jako na předchozí akce spolku donesli transparenty vyzývající ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) k rezignaci. Objevují se i hesla proti premiéru Babišovi nebo proti spojenectví prezidenta Miloše Zemana s ruskou hlavou státu Vladimírem Putinem.

"Milion chvilek začíná kampaň za demokracii, která potřebuje každého z vás, " prohlásil v úvodu protestu předseda spolku Benjamin Roll. "Zapojit se musíme všichni," dodal. Jedině tak podle něj lze porazit hnutí ANO. "Příští vláda bude mít jediný úkol: napravit chyby vlády současné," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy