Foto: Lidé na Havaji prchají před zkázou, jejich domy obklíčila láva. Kvůli sopce pukají i silnice

Láva ze sopky Kilauea se dostala do Tichého oceánu.
Láva ze sopky Kilauea se rychle pohybuje městem Leilana Estates. Havajská Národní garda varuje obyvatele, aby se evakuovali dříve, než je láva obklíčí a izoluje.
Obchází jednotlivé domy a varuje jejich obyvatele.
Jen v neděli řádění sopky zničilo nejméně 10 obydlí.
Láva z havajské sopky Kilauea protéká celým ostrovem a pronikla i do oceánu.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2018 13:17
Láva z vulkánu Kilauea se dál rozlévá po Havaji. Úřady nařídily další evakuace, láva může naprosto izolovat jejich domovy. Už pronikla i do vod Tichého oceánu. Při střetu lávy s mořskou vodou vznikají toxické výpary, které spolu se sopečným prachem znečišťují ovzduší. Může proto dojít k poškození plic, očí nebo kůže. Láva už vyhnala tisíce lidí z jejich domovů. K erupcím sopky dochází nepřetržitě od roku 1983. V posledních týdnech ale její aktivita podstatně zesílila.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy