Foto: Lidé na Havaji prchají před zkázou, jejich domy obklíčila láva. Kvůli sopce pukají i silnice

Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2018 13:17
Láva z vulkánu Kilauea se dál rozlévá po Havaji. Úřady nařídily další evakuace, láva může naprosto izolovat jejich domovy. Už pronikla i do vod Tichého oceánu. Při střetu lávy s mořskou vodou vznikají toxické výpary, které spolu se sopečným prachem znečišťují ovzduší. Může proto dojít k poškození plic, očí nebo kůže. Láva už vyhnala tisíce lidí z jejich domovů. K erupcím sopky dochází nepřetržitě od roku 1983. V posledních týdnech ale její aktivita podstatně zesílila.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy