Dvě rány palicí do sudu a pivo teče proudem. Začal 185. ročník Oktoberfestu

Oktoberfest 2018.
V Mnichově začal v sobotu další ročník Oktoberfestu. Potrvá až do 7. října, a přilákat má podle organizátorů až 6 milionů návštěvníků. Vypijí kolem sedmi milionů litrů piva, které je letos zase o něco dražší než před rokem - tuplák stojí skoro 11 euro.
Starosta Mnichova Dieter Reiter festival tradičně zahájil dvěma údery dřevěnou palicí do sudu s pivem, do kterého tak zarazil pípu. "O'zapft is!" (Je naraženo), potěšil všechny přítomné Reiter.
Ve velkém festivalovém stanu rodiny Schottenhamelů si první natočený džbánek piva vychutnal bavorský premiér Markus Söder. Následovala píseň "Ein Prosit" (Na zdraví).
TIsícovky lidí si ještě před sobotním polednem užily slavnostní průvod kapel a ozdobených vozů směřujících na zahájení festivalu.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
22. 9. 2018 17:35
Během festivalu se každoročně vypije asi 7 milionů litrů piva. "Právo prvního džbánku" měl bavorský premiér Markus Söder. Načepoval mu ho osobně starosta Mnichova ve velkém festivalovém stanu rodiny Schottenhamelů.
 

Právě se děje

před 8 minutami

Testovací let vrtulníku Ingenuity na Marsu NASA kvůli chybě při prověrce o tři dny odložila

První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na tuto neděli. Na základě údajů, které z vrtulníku dostala v pátek pozdě večer, se však NASA rozhodla let odložit. První možný termín letu je středa 14. dubna.

Důvodem je, že během páteční prověrky vysokorychlostních otáček rotorů kontrolní zařízení ukončilo dřív sekvenci příkazů ovládajících test. To se stalo ve chvíli, kdy se měl letový počítač přepnout z předletového módu na mód letový. Podle NASA je ale vrtulník v pořádku a v bezpečí a na Zemi poslal úplnou sadu telemetrických údajů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy