Dvě rány palicí do sudu a pivo teče proudem. Začal 185. ročník Oktoberfestu

Oktoberfest 2018.
V Mnichově začal v sobotu další ročník Oktoberfestu. Potrvá až do 7. října, a přilákat má podle organizátorů až 6 milionů návštěvníků. Vypijí kolem sedmi milionů litrů piva, které je letos zase o něco dražší než před rokem - tuplák stojí skoro 11 euro.
Starosta Mnichova Dieter Reiter festival tradičně zahájil dvěma údery dřevěnou palicí do sudu s pivem, do kterého tak zarazil pípu. "O'zapft is!" (Je naraženo), potěšil všechny přítomné Reiter.
Ve velkém festivalovém stanu rodiny Schottenhamelů si první natočený džbánek piva vychutnal bavorský premiér Markus Söder. Následovala píseň "Ein Prosit" (Na zdraví).
TIsícovky lidí si ještě před sobotním polednem užily slavnostní průvod kapel a ozdobených vozů směřujících na zahájení festivalu.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
22. 9. 2018 17:35
Během festivalu se každoročně vypije asi 7 milionů litrů piva. "Právo prvního džbánku" měl bavorský premiér Markus Söder. Načepoval mu ho osobně starosta Mnichova ve velkém festivalovém stanu rodiny Schottenhamelů.
 

Právě se děje

před 22 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy