Foto: Navštívili jsme školu osvobozenou od islamistů. Děti se učily počítat bomby i mrtvé

Podívejte se, jak vypadají školy, které ještě nedávno ovládal Islámský stát.
Dívka ve škole ve vesnici Mušarafa nedaleko iráckého Mosulu.
Ještě nedávno byla tato škola poloprázdná. Celou oblast ovládal Islámský stát, který děti učil svou ideologii a zredukoval ostatní výuku i to, kdo ji vůbec mohl absolvovat.
Dívky byly v zákazech první na řadě a většina z nich pod nadvládou extremistů do škol nemohla.
Nedávno, po osvobození vesnice koaličními vojsky pod vedením irácké armády, se do lavic mohly dívky zase vrátit.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
28. 5. 2017 11:35
Ještě nedávno jim takzvaný Islámský stát vtloukal do hlav svou ideologii a učil je sčítat mrtvé a bomby. Pokud tedy děti z vesnic nedaleko iráckého Mosulu vůbec mohly chodit do škol. Území zhruba dva roky ovládali extremisté. Dnes je oblast osvobozená, školy znovu otevřené a do nich se kromě dětí vrací i běžná výuka. Válka je ale stále nebezpečně blízko, děti mají jen minimum pomůcek a učitelů také není dostatek. I proto některé ze zařízení podporuje nezisková organizace Člověk v tísni. Podívejte se, jak vypadá výuka ve školách s ostnatým drátem nad vchodem.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy