Foto: Jeden zákon vyhnal do ulic dva miliony lidí. Hongkong zaplavily masové protesty

Demonstrace v Hongkongu.
V Hongkongu ani o víkendu neustaly masové demonstrace.
Obyvatelé protestují kvůli zákonu, který by umožnil vydávat osoby podezřelé z trestné činnosti do zemí, s nimiž Hongkong ještě nemá uzavřeny vydávací smlouvy - tedy i do pevninské Číny.
Kritici se ale bojí, že Čína zákon zneužije k pronásledování svých oponentů a k utužení čínské kontroly nad Hongkongem. Od roku 1997, kdy ho Británie předala Číně, je spravován podle principu jedna země, dva systémy a požívá určité autonomie.
Nedělní protesty ve více než sedmimilionovém Hongkongu přilákaly podle organizátorů téměř dva miliony lidí.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
17. 6. 2019 19:18
Obyvatelé Hongkongu v neděli opět protestovali kvůli návrhu zákona, který má umožnit vydávat lidi podezřelé z kriminálního činu i do pevninské Číny. Lidé mají strach, že Peking zákon zneužije k pronásledování odpůrců a k utužení kontroly nad bývalou britskou kolonií. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová sice pod tlakem nepokojů odložila schvalování zákona na neurčito, demonstrantům to ale nestačí. Podle organizátorů jich v neděli vyrazily protestovat téměř dva miliony.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 4 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy