Biden vyzdobil oválnou pracovnu. Koberec zdědil po Clintonovi, vystavil měsíční kámen

Biden vyzdobil oválnou pracovnu. Koberec zdědil po Clintonovi, vystavil měsíční kámen
Na jedné z poliček Biden nechal umístit kámen, který z povrchu Měsíce přepravila na zem posádka letu Apollo 17 v roce 1972. Byla to zatím poslední lidská návštěva na Měsíci. Tento artefakt společně s portrétem Benjamina Franklina, mimo jiné vynálezcem hromosvodu, podle listu Washington Post symbolizuje Bidenovu zálibu ve vědě.
Na skříňce za pracovním stolem se objevila busta Cesara Chaveze (1927-1993), mexicko-amerického občanskoprávního bojovníka. Chavez upozorňoval na špatné pracovní podmínky zaměstnanců na farmách (často přistěhovalců z Mexika a dalších zemí) a zasazoval se o lepší mzdy. Biden záhy po nástupu do úřadu podepsal nařízení, které by mělo usnadnit nelegálně pobývajícím cizincům ve Spojených státech získat povolení k pobytu. Julie Chavezová Rodriguezová, Cesarova vnučka, se pak stala ředitelkou Úřadu pro mezivládní záležitosti Bílého domu. Na starosti má vztahy federální administrativy s vládami nižších správních celků.
Parksová není jedinou ženou v místnosti. Své místo tu našla i Eleanor Rooseveltová, diplomatka a aktivistka, která se zasloužila o přijetí Všeobecné deklarace lidských práv.
Detail z oválné pracovny. Počet obrazů a bust je ve srovnání s Bidenovými předchůdci značný, kromě všech už zmíněných osobností budou novému prezidentu dělat společnost také další dva bojovníci za lidská a občanská práva, reverend Martin Luther King, bratr zavražděného prezidenta Robert F. Kennedy, soška jezdce na koni od apačského sochaře Allana Housera nebo busta senátora a obránce americké jednoty Daniela Webstera.
Foto: Reuters
Helena Truchlá Helena Truchlá
22. 1. 2021 13:38
S nástupem do Bílého domu si každá hlava státu může přizpůsobit podobu oválné pracovny. Vybrat si může podle svého vkusu nábytek, závěsy i koberec, proměňují se i umělecká díla na zdech a policích. Prezidenti si je půjčují ze sbírky Bílého domu nebo v muzeích. Joe Biden dekoraci oválné pracovny také upravil. Podívejte se na snímky.
 

Právě se děje

před 31 minutami

V americké Alabamě zahynulo při nehodě deset lidí. Devět z nich byly děti

Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí. Řada dalších osob utrpěla zranění. Nehodu patrně způsobila tropická bouře Claudette, která od soboty bičuje americké pobřeží Mexického zálivu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.  

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Na demonstraci Milion chvilek je dva tisíce lidí. Organizátoři vládě vystavili účet

Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) se dnes odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze. Spolek Milion chvilek hned na počátku demonstrace vystavil kabinetu symbolický účet. Na účtenku v nadživotní velikosti sepsal všechny problémy a kauzy Babišovy politiky. Zahájil také kampaň na podporu demokratických koalic ve volbách. Podle odhadu ČTK a policie se protestu v centru Prahy účastní kolem 2000 lidí.

Na demonstraci převládají vlajky Evropské unie. Lidé si stejně jako na předchozí akce spolku donesli transparenty vyzývající ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) k rezignaci. Objevují se i hesla proti premiéru Babišovi nebo proti spojenectví prezidenta Miloše Zemana s ruskou hlavou státu Vladimírem Putinem.

"Milion chvilek začíná kampaň za demokracii, která potřebuje každého z vás, " prohlásil v úvodu protestu předseda spolku Benjamin Roll. "Zapojit se musíme všichni," dodal. Jedině tak podle něj lze porazit hnutí ANO. "Příští vláda bude mít jediný úkol: napravit chyby vlády současné," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy