Biden vyzdobil oválnou pracovnu. Koberec zdědil po Clintonovi, vystavil měsíční kámen

Biden vyzdobil oválnou pracovnu. Koberec zdědil po Clintonovi, vystavil měsíční kámen
Na jedné z poliček Biden nechal umístit kámen, který z povrchu Měsíce přepravila na zem posádka letu Apollo 17 v roce 1972. Byla to zatím poslední lidská návštěva na Měsíci. Tento artefakt společně s portrétem Benjamina Franklina, mimo jiné vynálezcem hromosvodu, podle listu Washington Post symbolizuje Bidenovu zálibu ve vědě.
Na skříňce za pracovním stolem se objevila busta Cesara Chaveze (1927-1993), mexicko-amerického občanskoprávního bojovníka. Chavez upozorňoval na špatné pracovní podmínky zaměstnanců na farmách (často přistěhovalců z Mexika a dalších zemí) a zasazoval se o lepší mzdy. Biden záhy po nástupu do úřadu podepsal nařízení, které by mělo usnadnit nelegálně pobývajícím cizincům ve Spojených státech získat povolení k pobytu. Julie Chavezová Rodriguezová, Cesarova vnučka, se pak stala ředitelkou Úřadu pro mezivládní záležitosti Bílého domu. Na starosti má vztahy federální administrativy s vládami nižších správních celků.
Parksová není jedinou ženou v místnosti. Své místo tu našla i Eleanor Rooseveltová, diplomatka a aktivistka, která se zasloužila o přijetí Všeobecné deklarace lidských práv.
Detail z oválné pracovny. Počet obrazů a bust je ve srovnání s Bidenovými předchůdci značný, kromě všech už zmíněných osobností budou novému prezidentu dělat společnost také další dva bojovníci za lidská a občanská práva, reverend Martin Luther King, bratr zavražděného prezidenta Robert F. Kennedy, soška jezdce na koni od apačského sochaře Allana Housera nebo busta senátora a obránce americké jednoty Daniela Webstera.
Foto: Reuters
Helena Truchlá Helena Truchlá
22. 1. 2021 13:38
S nástupem do Bílého domu si každá hlava státu může přizpůsobit podobu oválné pracovny. Vybrat si může podle svého vkusu nábytek, závěsy i koberec, proměňují se i umělecká díla na zdech a policích. Prezidenti si je půjčují ze sbírky Bílého domu nebo v muzeích. Joe Biden dekoraci oválné pracovny také upravil. Podívejte se na snímky.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tottenham podruhé dal Wolfsbergu čtyři góly a je v osmifinále EL

Fotbalisté Tottenhamu suverénně postoupili do osmifinále Evropské ligy. Svěřenci trenéra Josého Mourinha v odvetě druhého kola doma deklasovali rakouský Wolfsberg 4:0 a navázali na úvodní vítězství 4:1 z Budapešti. Záložník Dele Alli se blýskl výstavním gólem "nůžkami" a dvěma asistencemi.

Alli v desáté minutě převzal míč od Matta Dohertyho, na značce penalty si ho předkopl a akrobatickou ranou přes hlavu zamířil k tyči. Kritizovaný čtyřiadvacetiletý hráč vstřelil třetí soutěžní branku v sezoně a premiérovou v letošním roce.

Krátce po změně stran zvýšil Carlos Vinícius hlavičkou po centru Alliho, který v 73. minutě připravil gól i pro střídajícího Garetha Balea. Debakl Wolfsbergu ještě v závěru zvýraznil Brazilec Carlos Vinícius svou druhou trefou. Asistenci si připsal teprve šestnáctiletý náhradník londýnského týmu Dane Scarlett.

Tottenham si tak částečně spravil chuť po špatných výsledcích v anglické lize, kde prohrál pět z posledních šesti zápasů a klesl až na deváté místo tabulky

Další zprávy