Sto let strany, která hýbe dějinami: Na Velkého kormidelníka navázal všemocný Si

Sto let strany, která hýbe dějinami: Na Velkého kormidelníka navázal všemocný Si
Po smrti politika Chu Jao-panga, který podporoval snahy o demokratizaci země, se začaly v dubnu 1989 na Náměstí nebeského klidu shromažďovat k protestu davy studentů, ale také běžných lidí z Pekingu a vesnic. Až milion demonstrantů se dožadoval změn, lidé drželi i hladovku. Akce skončila až 4. června, kdy na náměstí vjely tanky a vojáci začali střílet do davu. Přesný počet obětí není známý. Hovoří se o několika tisících.
Ještě před olympijskými hrami, v květnu 2008, postihlo oblast centrální Číny silné zemětřesení o síle osmi stupňů Richterovy škály. Pod troskami budov zemřelo kolem 70 tisíc lidí, mezi nimi i mnoho dětí, které byly v době přírodního neštěstí ve škole. Jak se později ukázalo, budovy nebyly kvalitně postavené.
Za Siho vlády došlo také k omezení maximálního možného působení v čele strany na dvě funkční období.
V následujícím roce vypukly ve městě Urumči v provincii Sin-ťiang protesty nespokojených Ujgurů, členů muslimské etnické menšiny. Původně pokojný protest policie tvrdě potlačila a následně se i demonstrující obrátili k násilí. Počet obětí na životech podle odhadů přesahuje tisíc, zejména z řad Ujgurů. Oběťmi byli ale také Chanové, většinové čínské etnikum. Od té doby se situace Ujgurů ještě zhoršila.
Foto: Reuters
Jana Václavíková Jana Václavíková
1. 7. 2021 14:03
Nejlidnatější země světa si 1. července připomíná významné výročí - Komunistická strana Číny, která je u moci již více než 70 let, slaví sto let od svého vzniku. Prohlédněte si ve fotogalerii klíčové události, které se s její vládou pojí.
 

Právě se děje

Další zprávy