Foto: "Prolili jsme krev a bojovat budeme i teď." Brazilští indiáni se bojí o pozemky

Foto: "Prolili jsme krev a bojovat budeme i teď." Brazilští indiáni se bojí o pozemky
Indiáni z kmene Macuxi obývají sever Brazílie u venezuelských hranic.
Žijí v celkem 70 komunitách. Chovají dobytek a pěstují zeleninu, především kukuřici.
Za svůj prostý život ale museli v minulosti bojovat proti plantážníkům a těžařům, kteří si dělali zálusk na jejich půdu.
Teď se bojí znovu. Nový brazilský prezident Jair Bolsonaro se rozhodl předat pravomoci vytvářet a regulovat indiánské rezervace ministerstvu zemědělství, na které má podle kritiků obrovský vliv těžařská lobby.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
15. 4. 2019 16:14
Vybojovali si své území v krvavých bitvách proti plantážníkům, teď je ale jejich způsob života znovu v ohrožení. Indiáni z kmene Macuxi žijící na severu Brazílie se obávají politiky nového prezidenta Jaira Bolsonara. Ten slíbil upravit hranice indiánských rezervací, aby se zpřístupnila území bohatá na nerostné suroviny. Bolsonaro se zavázal zlepšit ekonomickou situaci v jihoamerické zemi, která má rozsáhlé přírodní bohatství. Zemědělské a těžařské společnosti se domnívají, že právě rezervace indiánů Macuxi leží v místech bohatých na zlato, diamanty, měď, bauxit a niob, který se využívá v elektronice.
 

Právě se děje

před 57 minutami

Manželé Kottovi z kauzy Rath nastoupili do vězení

Manželé Petr a Kateřina Kottovi nastoupili do vězení, kde si bude každý z nich odpykávat šestiletý trest za ovlivňování tendrů Středočeského kraje. ČTK to řekl důvěryhodný zdroj. Někdejší poslanec za ODS a bývalá ředitelka kladenské nemocnice podle rozsudku zmanipulovali zakázky na rekonstrukci zámku Buštěhrad a hostivického gymnázia, přijali na úplatcích téměř 17 milionů korun a sedm milionů předali tehdejšímu hejtmanovi Davidu Rathovi (dříve ČSSD).

Další zprávy