Foto: Brazilci odklízejí ropu, která se vylila na pobřeží. Nikdo neví, odkud pochází

Foto: Brazilci odklízejí ropu, která se vylila na pobřeží. Nikdo neví, odkud pochází
Ropná skvrna se dosud rozlila na nejméně 150 plážích na severovýchodním pobřeží Brazílie.
Kontaminovala tak pobřeží v devíti brazilských státech.
Jde o jedny z nejkrásnějších pláží v zemi.
Turistický ráj se mění v místo ekologické katastrofy.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
20. 10. 2019 16:50
Na začátku září začalo moře na brazilských plážích vyplavovat ropu. Skvrna se od té doby rozlila na asi 2000 kilometrech pobřeží a dosáhla až do největšího zálivu v zemi. Brazilská ropná společnost Petrobras, Brazilský institut pro životní prostředí (IBAMA) a také dobrovolníci se šíření skvrny snaží zastavit a pláže čistí. Práce ale komplikuje fakt, že nikdo neví, odkud ropa unikla.
 

Právě se děje

před 59 minutami

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 1 hodinou

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy