Bouře přišla zničehonic, pak nastal chaos. Svědectví z Chalkidiki, kde zemřeli Češi

Bouře přišla zničehonic, pak nastal chaos. Svědectví z Chalkidiki, kde zemřeli Češi
Silná bouře, která přišla po několika horkých dnech, kdy teplota dosahovala téměř čtyřiceti stupňů Celsia, zasáhla poloostrov Chalkidiki na severu Řecka. Poblíž vyznačeného města Nea Mudania zemřeli dva Češi, když se s nimi převrátil autokaravan.
Lidé, kteří na Chalkidiki trávili začátek prázdnin, prudkou změnu počasí nečekali. "Přišlo to doslova zničehonic," popsala britské stanici BBC Emily Kishtoová, která byla osudný den na večírku s rodinou na jedné z pláží.
"Světla na pláži zhasla a propukl chaos. Lidé běhali, křičeli a snažili se dostat z pláže pryč," vylíčila.
Personál hotelu ji i s dětmi ukryl za barem, který se ale kvůli silnému dešti začal rychle plnit vodou.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 7. 2019 11:36
Na řeckém poloostrově Chalkidiki na severu země platí po středeční bouři a krupobití stav nouze. Oblíbenou turistickou destinaci zasáhla vichřice, na pobřeží padaly velké kroupy. Začátkem prázdnin tam u moře tráví dovolenou tisíce turistů. Nejméně šest jich zemřelo, a to včetně dvou Čechů, se kterými se převrátil karavan. Dalších třicet lidí skončilo v nemocnici, úřady také pohřešují dvaašedesátiletého rybáře. Na Chalkidiki pobývá s cestovními kancelářemi asi 7500 Čechů. Další tisíce lidí do oblasti jezdí samostatně, počet českých turistů na místě tak zřejmě bude vyšší než deset tisíc. Velvyslanectví v Aténách jim poskytuje veškerou možnou pomoc.
 

Právě se děje

před 9 minutami

Trump zrušil veškeré sankce uvalené proti Turecku kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy