Kulturní projekt století. Němci otevřeli muzeum v přestavěném sídle pruských králů

Kulturní projekt století. Němci otevřeli muzeum v přestavěném sídle pruských králů
Současná replika se drží verze stavby dokončené ve druhé polovině 19. století. Tehdy tu přibyla kupole, jeden ze symbolů vysokého postavení Hohenzollernů, kteří se mezitím stali nejen pruskými vládci, ale také panovníky německého císařství. Na malbě je původní "městský palác" v roce 1919. Rok předtím německá monarchie padla a budova měla poprvé sloužit kulturním účelům. Do dějin se tehdy zapsal balkon na západní fasádě: marxista Karl Liebknecht se z něj pokusil vyhlásit "svobodné socialistické Německo". Snaha o levicovou revoluci ale nevyšla.
Ruina paláce v roce 1950. Tehdy už byl východní Berlín hlavním městem nově založené Německé demokratické republiky.
Humboldtovo fórum se návštěvníkům otevřelo po několika odkladech způsobených mimo jiné pandemií covidu-19. Loni v prosinci bylo zpřístupněno alespoň virtuálně. Podle agentury DPA jeden z nejvíce ambiciózních kulturních projektů v mezinárodním měřítku přišel nakonec na 680 milionů eur (téměř 17,5 miliardy korun). Začíná se šesti výstavami a bohatým zahajovacím programem.
Prvních 100 dní je vstup volný. Další část zařízení se má otevřít v září a teprve v první polovině příštího roku se zpřístupní celé. K vidění tu budou i beninské bronzové sošky, které Německo získalo v dobách své kontroverzní koloniální minulosti.
Foto: Reuters
Helena Truchlá Dan Poláček ČTK Helena Truchlá, Dan Poláček, ČTK
Aktualizováno 25. 7. 2021 16:45
V Berlíně se pro návštěvníky otevřelo Humboldtovo fórum. Centrum pro kulturu, umění a vědu sídlí v nové budově, která vyrostla v několika uplynulých letech na místě někdejšího sídla pruských králů a německých císařů. Podívejte se na historii stavby, jejíž soudobá fasáda je unikátní replikou původního paláce, který nepřežil pohnuté německé dějiny 20. století.
 

Právě se děje

Další zprávy