Dávný les, úchvatná krajina Islandu a Itálie. Nový seznam památek UNESCO je kompletní

Přírodní park Vatnajökull zabírá 14 procent území Islandu.
Krajina kolem hřebčína v Kladrubech nad Labem byla významně utvářena chovem a výcvikem ceremoniálních kočárových koní. Ti se tu chovají už od 14. století. Hřebčín musí do prosince 2020 splnit několik podmínek a výbor UNESCO přidal i několik doporučení. O zapsání Kladrub se přitom letos původně vůbec hlasovat nemělo. " Ve čtvrtek jsem dostal informaci z Baku, že se jim naše nominace tolik líbí, že o nás budou hlasovat už tento rok," vyjádřil své překvapení ředitel památky Jiří Machek.
Těžební oblast Krušnohoří (německy Erzgebirge) podle komise UNESCO dobře ukazuje, jaký vliv mohou mít stovky let hornictví na rozvoj společnosti a místní kultury. Výbor UNESCO vyzdvihl, že šlo o komplikovaný, ale velmi dobře koordinovaný návrh. Oblast tvoří 22 součástí, z nichž 17 se nachází na území Saska a pět v českém Krušnohoří.
Seznamte se s Krušnohořím na videu:
Zbytky starobylého města Babylon jsou k vidění v dnešním Iráku, 90 kilometrů východně od metropole Bagdádu. Je považován za nejstarší hlavní město na světě. Symbolizoval moc říše, která zažila největší slávu v 6. století před naším letopočtem.
Foto: Shutterstock.com
Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 10. 7. 2019 14:30
Čtyřiadvacet památek na celé planetě letos přibylo na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, čtyři další díky své přírodní jedinečnosti. Zvláštního ocenění se dočkala krajina kolem Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem i těžební oblast Krušnohoří na hranicích s Německem. O jednotlivých lokalitách rozhodla komise UNESCO v ázerbájdžánském hlavním městě Baku. Podívejte se na snímky památek, které letos dočkaly této výjimečné ochrany.
 

Právě se děje

před 36 minutami

Würzburg se exsparťanem Haškem sestoupil do třetí bundesligy

Fotbalisté Würzburgu, mezi které patří i český záložník Martin Hašek, se po jediné sezoně ve druhé lize vrátili do třetí bundesligy. O jejich sestupu rozhodla dnešní domácí prohra 1:3 s Osnabrückem.

Würzburg v dosavadních 32 zápasech získal 21 bodů a na posledním místě dvě kola před koncem ztrácí na záchranu nesmazatelných devět bodů. Hašek, který do týmu Kickers přišel letos v lednu po roztržce se Spartou, dnes zůstal jen mezi náhradníky.

před 48 minutami

Neymar podepsal v PSG novou smlouvu do roku 2025

Brazilský fotbalista Neymar zůstane v Paris Saint-Germain další čtyři roky. Vedení klubu dnes na twitteru oznámilo, že s hvězdným útočníkem uzavřelo novou smlouvu do roku 2025. Podle dřívějších informací listu L'Équipe měl kanonýr přijmout návrh na prodloužení kontraktu ještě o další rok.

Další zprávy