Dávný les, úchvatná krajina Islandu a Itálie. Nový seznam památek UNESCO je kompletní

Přírodní park Vatnajökull zabírá 14 procent území Islandu.
Krajina kolem hřebčína v Kladrubech nad Labem byla významně utvářena chovem a výcvikem ceremoniálních kočárových koní. Ti se tu chovají už od 14. století. Hřebčín musí do prosince 2020 splnit několik podmínek a výbor UNESCO přidal i několik doporučení. O zapsání Kladrub se přitom letos původně vůbec hlasovat nemělo. " Ve čtvrtek jsem dostal informaci z Baku, že se jim naše nominace tolik líbí, že o nás budou hlasovat už tento rok," vyjádřil své překvapení ředitel památky Jiří Machek.
Těžební oblast Krušnohoří (německy Erzgebirge) podle komise UNESCO dobře ukazuje, jaký vliv mohou mít stovky let hornictví na rozvoj společnosti a místní kultury. Výbor UNESCO vyzdvihl, že šlo o komplikovaný, ale velmi dobře koordinovaný návrh. Oblast tvoří 22 součástí, z nichž 17 se nachází na území Saska a pět v českém Krušnohoří.
Seznamte se s Krušnohořím na videu:
Zbytky starobylého města Babylon jsou k vidění v dnešním Iráku, 90 kilometrů východně od metropole Bagdádu. Je považován za nejstarší hlavní město na světě. Symbolizoval moc říše, která zažila největší slávu v 6. století před naším letopočtem.
Foto: Shutterstock.com
Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 10. 7. 2019 14:30
Čtyřiadvacet památek na celé planetě letos přibylo na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, čtyři další díky své přírodní jedinečnosti. Zvláštního ocenění se dočkala krajina kolem Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem i těžební oblast Krušnohoří na hranicích s Německem. O jednotlivých lokalitách rozhodla komise UNESCO v ázerbájdžánském hlavním městě Baku. Podívejte se na snímky památek, které letos dočkaly této výjimečné ochrany.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy