Foto: Komunista, který měl svatbu v kostele a unesli ho do Kremlu. 100 let Dubčeka

Foto: Komunista, který měl svatbu v kostele a unesli ho do Kremlu. 100 let Dubčeka
Štefan Dubček obdivoval Sovětský svaz. Byl předsedou československé pobočky Interhelpa, mezinárodní organizace, která pomáhala SSSR. Dubčekova rodina v roce 1924 odešla dobrovolně do sovětského Kyrgyzstánu, kde se chtěla zapojit do budování socialismu. Dobrovolníci tam stavěli domy, zakládali pole, budovali továrny. V těžkých hygienických a ekonomických podmínkách.
V roce 1912, kdy se potopil i Titanic, se vydal Štefan Dubček stejně jako tisíce Slováků za prací a vidinou lepšího života do Spojených států. Vydržel tam devět let, v létě 1921 se vrátil domů. Do městečka Uhrovec nedaleko Bánovců nad Bebravou na západě Slovenska. Tehdy už bylo součástí Československa.
Měl ambici stát se prezidentem, ale v rámci vyjednávání uvnitř opozice dostal přednost Václav Havel. Alexander Dubček se musel spokojit s funkcí předsedy Federálního shromáždění. Podle některých svědků, kteří byli přítomni jednání Havla s Dubčekem, to slovenský politik nenesl lehce, ale počítal s tím, že bude ještě kandidovat na prezidenta někdy v budoucnosti. Tento snímek Dubčeka a Havla byl pořízen 24. listopadu v divadle Laterna Magika ve chvíli, kdy se přítomní dozvěděli, že předsednictvo ÚV KSČ včetně generálního tajemníka Miloše Jakeše odstoupilo.
Před sto lety, 27. listopadu 1921, se Štefanovi a jeho ženě Pavle narodil v Uhrovci syn Alexander. Přestože byl Štefan Dubček komunista a zakládající člen Komunistické strany Slovenska, malého Alexandera nechal pokřtít v místním evangelickém kostele. Když se v roce 1945 Alexander Dubček ženil (fotografie je přibližně z této doby), měl také svatbu v evangelickém kostele.
Foto: ČTK
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
27. 11. 2021 11:53
Před sto lety, 27. listopadu 1921, se Štefanovi a Pavle Dubčekovým narodil v Uhrovci na Slovensku syn Alexander. Otec byl nadšeným komunistou, do KSČ vstoupil později i syn. Alexander Dubček se stal jednou z hlavních osobností pražského jara. Pak ale musel odstoupit.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli dešťům a záplavám z vesnice od Machu Picchu evakuovali skoro 900 lidí

Bezmála 900 lidí se muselo kvůli silným dešťům a záplavám evakuovat z turistického městečka pod dávným městem Inků Machu Picchu. S odvoláním na peruánské ministerstvo turismu o tom informovala agentura AFP. Silný liják v oblasti zničil domy, jeden člověk se pohřešuje.

"Zatím jsme ve spolupráci se společnostmi Inka Rail a Peru Rail zvládli z Machu Picchu Pueblo do (města) Ollantaytamba přemístit 889 turistů," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Železnici, která je hlavní spojkou mezi Machu Picchu a asi 100 kilometrů vzdáleným někdejším hlavním městem Incké říše Cuzkem, na konci minulého týdne zavalil sesuv půdy způsobený silnými dešti. Jeden člověk se od té doby pohřešuje, peruánský tisk informoval o jednom zraněném.

Železniční přístup do vesnic v okolí nejznámější peruánské turistické atrakce kromě deštivého počasí v pondělí zablokoval i protest zemědělců, kteří požadovali mimo jiné rezignaci ministra zemědělství Victora Maity, uvedl místní tisk.

Zdroj: ČTK
Další zprávy