Foto: Komunista, který měl svatbu v kostele a unesli ho do Kremlu. 100 let Dubčeka

Foto: Komunista, který měl svatbu v kostele a unesli ho do Kremlu. 100 let Dubčeka
Štefan Dubček obdivoval Sovětský svaz. Byl předsedou československé pobočky Interhelpa, mezinárodní organizace, která pomáhala SSSR. Dubčekova rodina v roce 1924 odešla dobrovolně do sovětského Kyrgyzstánu, kde se chtěla zapojit do budování socialismu. Dobrovolníci tam stavěli domy, zakládali pole, budovali továrny. V těžkých hygienických a ekonomických podmínkách.
V roce 1912, kdy se potopil i Titanic, se vydal Štefan Dubček stejně jako tisíce Slováků za prací a vidinou lepšího života do Spojených států. Vydržel tam devět let, v létě 1921 se vrátil domů. Do městečka Uhrovec nedaleko Bánovců nad Bebravou na západě Slovenska. Tehdy už bylo součástí Československa.
Měl ambici stát se prezidentem, ale v rámci vyjednávání uvnitř opozice dostal přednost Václav Havel. Alexander Dubček se musel spokojit s funkcí předsedy Federálního shromáždění. Podle některých svědků, kteří byli přítomni jednání Havla s Dubčekem, to slovenský politik nenesl lehce, ale počítal s tím, že bude ještě kandidovat na prezidenta někdy v budoucnosti. Tento snímek Dubčeka a Havla byl pořízen 24. listopadu v divadle Laterna Magika ve chvíli, kdy se přítomní dozvěděli, že předsednictvo ÚV KSČ včetně generálního tajemníka Miloše Jakeše odstoupilo.
Před sto lety, 27. listopadu 1921, se Štefanovi a jeho ženě Pavle narodil v Uhrovci syn Alexander. Přestože byl Štefan Dubček komunista a zakládající člen Komunistické strany Slovenska, malého Alexandera nechal pokřtít v místním evangelickém kostele. Když se v roce 1945 Alexander Dubček ženil (fotografie je přibližně z této doby), měl také svatbu v evangelickém kostele.
Foto: ČTK
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
27. 11. 2021 11:53
Před sto lety, 27. listopadu 1921, se Štefanovi a Pavle Dubčekovým narodil v Uhrovci na Slovensku syn Alexander. Otec byl nadšeným komunistou, do KSČ vstoupil později i syn. Alexander Dubček se stal jednou z hlavních osobností pražského jara. Pak ale musel odstoupit.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Fiala: Vláda projedná rozpočet v první polovině února, platit má od dubna

Vláda chce projednat návrh letošního státního rozpočtu v první polovině února a následně bude připravena ho předložit ke schválení sněmovně. Stále platí cíl vlády, že nový rozpočet má začít platit nejpozději od 1. dubna. Při čtvrtečních sněmovních interpelacích to v odpovědi na dotaz bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) řekl premiér Petr Fiala (ODS). O dubnovém datu účinnosti nového rozpočtu hovořil již dříve ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Nová pětikoaliční vláda chce ve svém rozpočtu proti předchozímu návrhu bývalé vlády snížit výdaje o 80 miliard korun. Schillerová se premiéra ptala mimo jiné na dopady rozpočtového provizoria, v němž nyní český stát hospodaří, a zda ví, které platby z rozpočtu jsou nyní omezené

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyhlásily po dnešním jednání s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) protestní pohotovost a založily krizový štáb obou organizací. Sdružení to oznámila ve společné tiskové zprávě. Důvodem jsou podle nich změny v návrhu pravidel vyplácení zemědělských dotací v Česku pro roky 2023 až 2027.

Organizace od začátku roku společně několikrát protesty kvůli této problematice už organizovaly. A to jak před úřadem vlády, tak i protestní jízdou zemědělské techniky nebo zapalováním stohů slámy. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal dnes uvedl, že ministerstvo se zástupci hlavních zemědělských organizací o zásadních změnách dokumentu začalo jednat až nyní, na konci ledna.

To vidí Doležal jako problém, jelikož Strategický plán Společné zemědělské politiky (SP SZP) pro roky 2023 až 2027 měl být Evropské komisi (EK) zaslán nejpozději k 1. lednu letošního roku a současná verze má být ministerstvem poslána v náhradním termínu do konce ledna. EK má následně tříměsíční lhůtu na připomínky.

"Úřad vzhledem k časovému tlaku pouze představil své plány, ale už nepřizval Agrární komoru ČR a Zemědělský svaz ČR k rozhodování o tomto klíčovém dokumentu, který určuje přerozdělení dotačních podpor pro zemědělce na několik let," uvedl Doležal. Vláda podle něj nebere ohledy na dopady změn, kterými jsou podle těchto sdružení hrozící zdražení potravin pro obyvatele, méně pestrá česká krajina a potenciální arbitráže a soudní spory kvůli ušlým ziskům a zmařeným investicím zemědělců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko připravuje národní strategii boje proti antisemitismu, řekl Lipavský

Ministerstva zahraničí a vnitra, další resorty a židovské organizace připravují národní strategii boje proti antisemitismu. Soustředit se bude na legislativní opatření, vzdělávání a boj s nenávistnými projevy na internetu. Ve videopříspěvku na čtvrteční připomínce mezinárodního dne památky obětí holokaustu to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

"Připomínání tragédie holokaustu a uchovávání svědectví o něm nás učí lépe rozpoznávat nebezpečné tendence, které se mohou proměnit v hrůzný konec," uvedl šéf diplomacie.

Z výzkumu o projevech antisemitismu a extremismu v Česku podle Lipavského vyplývá, že je v zemi poměrně nízký počet registrovaných incidentů s antisemitským podtextem. "Na to můžeme být hrdí, nicméně i u nás dochází k nárůstu počtu projevů antisemitismu a dalších forem rasové nesnášenlivosti na internetu. To se dotýká i romské menšiny," dodal ministr. Právě tím zdůvodnil vznik nové národní strategie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy