Jak začal srebrenický masakr: Lázeňské město se proměnilo v dějiště genocidy

Jak začal srebrenický masakr: Lázeňské město se proměnilo v dějiště genocidy
Přesně před 26 lety začal jeden z největších masakrů v Evropě od druhé světové války. Ve Srebrenici zemřelo přes 8000 lidí.
Před válkou v Jugoslávii to bylo přitom poklidné lázeňské město.
V polovině dubna 1993 vyhlásila Rada bezpečnosti OSN v Bosně šest takzvaných bezpečných zón. Jednou z nich byla Srebrenica ve východní Bosně.
Tady na ploše 150 kilometrů čtverečních žilo kolem 45 tisíc lidí. Jejich bezpečnost měli zajistit spíše nedostatečně vyzbrojení vojáci OSN z Nizozemska.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK dap Zahraničí, ČTK, dap
Aktualizováno 11. 7. 2021 14:03
Při srebrenickém masakru, který začal přesně před 26 lety, zemřelo přes osm tisíc lidí. Každoročně si jej připomínají příbuzní zavražděných. Zločiny spáchala Vojska Republiky srbské pod vedením generála Ratka Mladiče, který byl odsouzen na doživotí a čeká na výsledek odvolacího řízení. Připomeňte si jeden z nejhorších masakrů v Evropě od druhé světové války na historických fotografiích.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy