Fotbal v Bělehradě víc děsil, než bavil. Kosovo je živá rána

Martin Novák Martin Novák
15. 10. 2014 18:30
Kvalifikace na Euro 2016 mezi Srbskem a Albánií skončila pohromou. Po hráčích se hádají politici.
Albánský fanoušek v Tiraně.
Albánský fanoušek v Tiraně. | Foto: Reuters

Bělehrad – Albánští fotbalisté v Bělehradě kvalifikační zápas nevyhráli, přesto je po příletu domů v Tiraně vítaly rozjásané davy.

Albánské vlajky vlály ještě v úterý večer také v kosovské metropoli Prištině, kde se lidé shromáždili na "oslavu" toho, co se stalo v Bělehradě.

Utkání zůstalo ve 42. minutě prvního poločasu za stavu 0:0 nedohrané. Do fotbalu vstoupila politika, což vzhledem k napjatým vztahům mezi Srby a Albánci není až tak neočekávaná věc.

Albánská hymna před začátkem zápasu nebyla kvůli pískotu a hlasitému protestnímu skandování v ochozech slyšet.

Někdo – neví se kdo – vypustil nad tribuny a plochu malé letadélko na dálkové ovládání s mapou Velké Albánie. Dvouhlavý albánský orel se skvěl na pozadí území, které zahrnovalo kromě samotné Albánie a Kosova také části Srbska, Černé Hory a Makedonie.

Srbský fotbalista vlajku zavěšenou na letadélku strhnul a rozpoutala se nevídaná strkanice. Na trávník pronikli někteří fanoušci a pustili se do albánských fotbalistů. Jeden z nich – shodou okolností hráč pražské Slavie Bekim Balaj – dostal ránu do hlavy plastovou židlí.

Z tribuny pak létaly na Albánce další předměty, rozhodčí raději zápas ukončil.

Srbští fanoušci v hledišti.
Srbští fanoušci v hledišti. | Foto: Reuters

Je to teprve podruhé ve více než půlstoleté historii, co se kvůli výtržnostem nedohrál zápas evropské fotbalové kvalifikace. Utkání Dánsko – Švédsko ale rozhodčí v roce 2007 předčasně ukončil pouze kvůli fyzickému útoku jednoho diváka.

Bělehradský zápas ukázal, že patnáct let po válce v Kosovu jsou rány pořád ještě čerstvé. Příští týden měl přijet do Srbska na historickou návštěvu albánský premiér Edi Rama.

I kdyby se uskutečnila, což podle bělehradské rozhlasové stanice B92 není jisté, bude ovlivněna středečními fotbalovými událostmi.

Na stadionu byl totiž ve VIP lóži přítomen Ramův bratr Olsi Rama, kterého srbská média spojují s letadélkem na dálkové ovládání.

On sám popřel, že by měl s akcí cokoliv společného, a odmítl i tvrzení, že byl ještě na stadionu zatčen a vyslýchán srbskou policií.

"Nebyl jsem zadržen ani vyslýchán. Situace na tribuně byla chaotická. Jen jsem ukázal svůj pas a kameru. Trvalo to několik minut," řekl po návratu do Tirany.

Premiér Edi Rama na Twitteru poděkoval albánským hráčům za odvahu a srbskou stranu kritizoval za "otřesnou show".

Srbský premiér Ivica Dačič reagoval na incident velmi podrážděně. Prohlásil, že je zvědavý, jak na událost bude reagovat Evropská unie. Nelze však předpokládat, že by výtržnost na fotbale řešila EU namísto Evropské fotbalové federace (UEFA).

Deníku Blic řekl, že provokaci podle něj připravil bratr albánského premiéra.

Ministr sportu Aleksandar Vulin dokonce prohlásil, že jde o provokaci související se čtvrteční návštěvou ruského prezidenta Vladimira Putina v Bělehradě. Putin se má zúčastnit vojenské přehlídky u příležitosti sedmdesátého výročí osvobození města od nacistů.

Albánské fotbalisty vítaly davy na letišti Matky Terezy v Tiraně jako hrdiny.
Albánské fotbalisty vítaly davy na letišti Matky Terezy v Tiraně jako hrdiny. | Foto: Reuters

Albánské velvyslanectví v Bělehradě odmítá fotbalový zápas jakkoliv komentovat. Před srbským velvyslanectvím v Tiraně preventivně hlídkují policejní těžkooděnci.

Mix politiky a fotbalu se už několikrát ukázal velmi výbušným. V roce 2001 si Francie pozvala do Paříže tým Alžírska.

Za stavu 4:1 rozhodčí utkání ukončil kvůli vbíhání diváků na trávník. Výtržnosti působili imigranti alžírského původu. Šlo ovšem jen o přátelský zápas.

Dvě znepřátelené země rozdělené válkou – Arménie a Ázerbájdžán – svedl los do společné kvalifikační skupiny na Euro 2008. Ázerbájdžánská strana se dopředu odmítla zaručit za bezpečnost arménských fotbalistů.

Ani jeden tým neměl šanci na postup, takže se UEFA rozhodla oba zápasy raději zrušit. Tento model ale nelze u soubojů Srbska a Albánie opakovat, protože kvalifikace je teprve na počátku a Albánie vede skupinu.

Pozoruhodné je, že loni byly Ázerbájdžán a Arménie znovu nalosovány do jedné kvalifikační skupiny na juniorské mistrovství Evropy fotbalistů do devatenácti let. UEFA rychle zasáhla a los změnila. Pravda, kavkazští sousedé spolu nemají - na rozdíl od Srbska a Albánie - ani diplomatické vztahy.

Odveta bělehradského zápasu hrůzy se má hrát v Albánii za rok, 8. října. V kůži srbských reprezentantů by v tento den chtěl být asi málokdo.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 55 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy