Putin šíří po Evropě korupci a jeho darebáctví propaguje i Praha, píše americký komentátor

ČTK ČTK
17. 3. 2018 21:07
Ruský prezident Vladimir Putin vede mnohaletou, metodickou kampaň s cílem oslabit prostřednictvím korupce Českou republiku, píše se v komentáři amerického časopisu Foreign Policy.
Český prezident Miloš Zeman se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.
Český prezident Miloš Zeman se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. | Foto: ČTK

Washington - Ruský prezident Vladimir Putin vede mnohaletou, metodickou kampaň s cílem oslabit prostřednictvím korupce Českou republiku. Tato slova se objevila v komentáři amerického časopisu Foreign Policy, který referuje o zahraniční politice Spojených států i jiném světovém dění. 

Kristofer Harrison, autor komentáře, napsal, že Česko, oddaný stoupenec NATO, se tak stalo "trapnou proruskou hlásnou troubou, která omlouvá čínské šaškárny v Jihočínském moři a ruskou invazi na Ukrajině". Šíří ale hlavně po Evropě korupci sponzorovanou Kremlem, píše dál Harrison.

Podle Harrisona začíná Putinova korupce nenápadně, ale šíří se rychle. Česká média podle novináře zpochybnila zdroje financování, které vyvolalo rychlý vzestup rodiny Jaroslava Strnada ze skromných prodejců šrotu v největší a téměř monopolní českou zbrojní firmu.

Jedním z hlavních Strnadových investorů je podle komentáře Alexej Beljajev, "přítel Vladimira Jakunina, vyhlášeného ruského nacionalisty, pravoslavného extremisty a poradce Vladimira Putina".

Strnad je "prvořadým finančním podporovatelem dalšího Jakuninova přítele: českého prezidenta Miloše Zemana, sprostého a opileckého aparátčíka, který využil otevřenou i skrytou pomoc Ruska k získání prezidentského úřadu", píše novinář. 

Spojené státy bohužel nikdy nebraly hrozbu reprezentovanou Zemanem vážně, pokračuje Harrison. Prezident Barack Obama učinil jen o málo víc, než že odmítl Zemanovu návštěvu v Bílém domě. Prezident Donald Trump má Zemana rád, protože ten mu lichotí.

Trump blokuje Západ

Strnadovi měli upoutat pozornost USA, když zřejmě porušili zbrojní embargo Evropské unie a NATO prodejem zbraní do Ázerbájdžánu, aby je Baku mohlo použít proti Arménii.

Ázerbájdžánci pomohli odhalit prodej tím, že zbraně ukázali ve vojenské přehlídce. Čeští úředníci překvapivě oznámili, že zbraně byly určeny Izraeli. Krátký, ale zřetelný mezinárodní skandál nevyvolal americkou akci proti české vládě.

Další varování mělo přijít, když První česko-ruská banka s údajnými kontakty na Kreml, která poskytla půjčku deset milionů dolarů francouzské Národní frontě, poskytla masivní kredit Strnadově společnosti Czechoslovak Group a pomohla mu stát se miliardářem. Krátce na to příhodně zkrachovala, a zamlžila tak veškeré písemné stopy spojující Strnada s Putinem a s Národní frontou, stojí v časopise Foreign Policy.

Konečným cílem Moskvy není vytvoření české vlády s mandátem Kremlu. Cílem je změnit Prahu v šiřitele ruského darebáctví, píše se v článku. "Cílem je chaos, protože ten znamená slabší Západ. A Putin používá osoby jako jsou Strnadovi, aby těchto cílů dosáhl."

Západ se podle Harrisona musí Putinovi postavit. Washingtonu v tom ale brání Trumpovo bizarní odmítání ruského prezidenta kritizovat, nezřízená republikánská obrana Trumpa nebo umanutost demokratů debatou o tajné spolupráci Trumpa s Ruskem. "Proto si Washington nevšímá, jak Putin na Spojené státy útočí," konstatuje autor.

Video: Zeman se chová jako Putinův agent, Rusko ho využívá pro domácí propagandu, tvrdí Kolář

Český prezident je velmi potřebným a užitečným nástrojem ruské dezinformační kampaně, myslí si bývalý velvyslanec v Moskvě Petr Kolář. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 5 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy