Trumpova poradce Flynna potopili Rusové i odposlechy. Prezident mu přestal věřit, naznačil mluvčí

Daniel Anýž Daniel Anýž
Aktualizováno 14. 2. 2017 20:43
Generál Michael Flynn, který odešel z klíčového postu prezidentova poradce národní bezpečnosti USA, doplatil na to, že americké tajné služby "rutinně monitorují" komunikaci ruských diplomatů v USA. Flynnovy prosincové telefonáty s ruským velvyslancem Kisljakem se podle amerických odposlechů týkaly i sankcí, které dosluhující prezident Barack Obama uvalil na Moskvu. Michael Flynn se i přes rezignaci brání. Rusům údajně neslíbil, že Donald Trump po nástupu úřadu sankce proti Kremlu zmírní nebo zruší. Projděte si přehledně nejdůležitější informace k celé výbušné kauze.
Foto: Reuters

Proč Michael Flynn rezignoval na post prezidentova poradce pro národní bezpečnost?

Bílý dům v úterý uvedl, že Flynna k rezignaci vyzval samotný Donald Trump. Dříve se mluvilo o tom, že Flynn odchází na vlastní žádost. Podle Spicera odchod bezpečnostního poradce nesouvisel s porušením žádného zákona. "Byla to otázka důvěry, nikoli otázka právní," řekl Spicer.

Flynnovi zlomily vaz jeho telefonáty s ruským velvyslancem ve Washingtonu Sergejem Kisljakem. Ještě před nástupem do Bílého domu, loni na konci prosince, si Flynn s Kisljakem telefonovali. Trumpův bezpečnostní poradce původně uvedl, že šlo o jeden hovor a že obsahem byla příprava budoucího rozhovoru mezi Donaldem Trumpem a Vladimirem Putinem.

Později se ukázalo, že šlo o víc telefonátů a že tématem byly i sankce, které v té době (29. prosince 2016) uvalil dosluhující prezident Barack Obama na Rusko za jeho předchozí hackerské útoky proti americké Demokratické straně.

Je běžné, že americké tajné služby monitorují (všechny) hovory velvyslanců cizích zemí v USA?

Ano. Podle deníku New York Times americké zpravodajské služby "rutinně monitorují" komunikaci ruských diplomatů v USA. Právě ony Flynnovy rozhovory s ruským velvyslancem Kisljakem nahrály. A je pravděpodobné, že služby v USA sledují i další zahraniční diplomaty.  

Proč Michael Flynn odstupuje právě nyní? Bílý dům předtím o jeho telefonátech nevěděl?

Ve svém rezignačním dopise Michael Flynn přiznává, že původně "nedostatečně" informoval amerického viceprezidenta Mika Pence o obsahu svých rozhovorů. Podle amerických médií Penceovi nejdříve opravdu lhal.

Bílý dům se o tom dozvěděl od ministerstva spravedlnosti USA, které před několika týdny varovalo Bílý dům, že Flynn by mohl být ze strany Ruska vydíratelný.

Situací okolo poradce se Trump podle Spicera zabýval několik týdnů. Mluvčí Bílého domu zdůraznil, že Trump Flynna nepověřil, aby s ruskými diplomaty o sankcích před lednovou inaugurací jednal. Uvedl rovněž, že americký prezident trvá na tom, aby Moskva přispěla k uklidnění situace na východní Ukrajině a aby vrátila Krym.

Jak důležitá je v USA pozice prezidentova poradce pro národní bezpečnost?

Jde o jednoho z nejdůležitějších a nejbližších spolupracovníků amerického prezidenta, zásadně se podílí na formulaci a provádění zahraniční politiky USA.

Někteří poradci pro národní bezpečnost, například Henry Kissinger, zastínili i samotné ministry zahraničí.

Jak velká politická rána je to pro Donalda Trumpa?

Rezignace Michaela Flynna posiluje obraz chaosu a soupeření uvnitř administrativy Donalda Trumpa.

Generál Flynn měl dlouhodobější spory s ministrem zahraničí Rexem Tillersonem i s ministrem obrany Jamesem Mattisem. V konečné fázi ho podle amerických médií hodil přes palubu i Trumpův šéfporadce Steve Bannon.

Za poslední desítky let neexistuje v americké politice případ, kdy tak brzo po nástupu do Bílého domu - po necelém měsíci - odstoupil tak důležitý člen prezidentova týmu.

Kdo jsou pravděpodobní kandidáti na uvolněný post prezidentova poradce pro národní bezpečnost USA?

Úřadujícím bezpečnostním poradcem byl podle televize CNN jmenován Keith Kellogg, který stejně jako Flynn dosáhl v armádě generálské hodnosti. Stálého Flynnova nástupce prezident podle svého mluvčího už vybírá z několika kandidátů.

Americká média zmiňují kromě Kellogga ještě další dvě jména. Mezi kandidáty na uvolněné místo je údajně taky generál David Petraeus, který vedl v letech 2007-2008 americká vojska v Iráku a byl poté šéfem americké Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Třetím kandidátem je viceadmirál Robert Harward.

Co bude s Michaelem Flynnem?

To zatím není jasné, hned několik senátorů se však v úterý vyjádřilo, že by Flynn mohl "vysoce pravděpodobně" stanout před vyšetřovací komisí.

Klíčovou otázkou zůstává, zda Flynn ruské straně v telefonátech nenaznačil, nebo dokonce neslíbil, že by Donald Trump mohl po svém nástupu do úřadu Obamovy sankce proti Kremlu zmírnit nebo zrušit. To by už mohl být ze strany Flynna kriminální čin, protože soukromé osoby (kterou ve chvíli prosincových telefonátů Flynn ještě byl) nesmějí takto zasahovat do zahraniční politiky americké vlády.

Podle médií Flynn připustil, že Rusům řekl, aby na sankce nereagovali přemrštěně, nic víc.

O co šlo v případě amerických sankcí proti Kremlu, o kterých Flynn v kritických telefonátech mluvil? 

V rámci sankcí z prosince 2016 prezident Barack Obama vypověděl z USA 35 ruských diplomatů. Mělo jít o odvetu za hackerské útoky proti americké Demokratické straně, které byly podle Bílého domu napojené na nejvyšší místa v Kremlu. 

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nejdříve uvedl, že jeho země přijme reciproční opatření, což je v obdobných případech obvyklé. Prezident Putin to ale nakonec odmítl udělat, jeho reakce byla překvapivě mírná.

Trump se obává rostoucího vlivu Číny, proto zřejmě hodlá posilovat vztahy s Ruskem, otázka je, co za to bude Putin chtít, říká Michael Žantovský. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy