Běhání vojáků ohrožuje americkou armádu. Fitness aplikace odkryla polohu vojenských základen

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
29. 1. 2018 12:54
Aplikace Strava zaznamenává mimo jiné i trasu běžců, kteří ji používají. Nedávno ale firma zveřejnila detailní mapu všech tras. Na mapě jsou tak vidět cesty, po kterých běhají američtí vojáci na zahraničních misích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Twitter

Washington - Když si jde Američan zaběhat, často si na mobilu zapne aplikaci, která mu zaznamenává počet uběhnutých kilometrů, čas a také trasu, kudy běžel. Problém je to ale ve chvíli, kdy je dotyčným běžcem voják na tajné základně například v Iráku.

Jednu z těchto populárních fitness aplikací provozuje firma Strava. Ta mimo jiné sbírá data od svých uživatelů po celém světě a následně zveřejňuje jejich cvičební zvyky.

Nedávno umístila na internet podrobnou mapu. Ta ale ukazuje i trasy tréninků amerických vojáků, kteří tak nevědomky odhalují americké vojenské základny a místa tajných operací.

V sobotu si toho všiml 20letý student mezinárodních bezpečnostních studií z Austrálie Nathan Ruser. "Vypadá to pěkně, ale není to moc dobré pro americké základny, které jsou jasně identifikovatelné a zmapovatelné," napsal na Twitter.

Podle amerického listu Washington Post se Pentagon už celou záležitostí zabývá.

Společnost Strava se hájí tím, že nepoužívá soukromá data automaticky - jejich sdílení si může každý uživatel aplikace sám nastavit. Struktury vojenských stanovišť na zveřejněné mapě tak dokazují, že mnoho vojáků sdílí informace o svém pohybu dobrovolně.

Na mapě jsou tak vidět například běžecké trasy kolem základen, které mohou odhalit i hlídané cesty nebo struktury uvnitř objektů. "Můžete z toho vytvořit vzorec chování," vysvětlil Ruser britskému serveru BBC.

Aplikace Strava je navíc mnohem rozšířenější mezi uživateli z rozvinutých zemí než ve zbytku světa. Z toho plyne, že zahraniční vojenské základny například na Blízkém východě vypadají na zveřejněné mapě jako "ostrůvky" světla uprostřed tmy. A upoutávají tak o to větší pozornost.

Jednoduše lze identifikovat například známé základny využívané americkou armádou v Sýrii nebo Iráku, stejně tak britská základna na Falklandských ostrovech nebo ruská letecká základna Hmímím v Sýrii.

Uživatelům Twitteru se už údajně podařilo identifikovat i základnu CIA v Somálsku, protiraketovou obranu v Jemenu nebo základny speciálních jednotek v africkém Sahelu.

Podle některých odborníků ale mapa ještě nemusí nutně představovat bezpečnostní riziko. "Všichni víme, kde se tyto základny nacházejí, známe spoustu pozic. Půjde jen o nějaká dodatečná data," řekl pro americkou stanici CNN analytik Scott Lafoy s tím, že riziko představují spíše informace o pohybech lidí na základnách.

"Pokud ta data nejsou ve skutečnosti anonymní, můžete na jejich základě začít rozpoznávat časový harmonogram a získat některé velmi taktické informace," upozornil.

Aplikace Strava má podle amerických médií desítky milionů uživatelů. Data nasbírala z mobilních telefonů a fitness náramků.

 

Právě se děje

Další zprávy