Firmy z Kypru odklonily 700 milionů eur, ministr končí

Zuzana Kleknerová Zahraničí Zuzana Kleknerová, Zahraničí
2. 4. 2013 15:26
Firmy někdo varoval. Podezření padá i na prezidenta Anastasiadise
Kyperský ministr financí Michalis Sarris.
Kyperský ministr financí Michalis Sarris. | Foto: Reuters

Nikósie - Dostaly informaci, že jim banky zmrazí vklady. Hned poté nechaly peníze z Kypru poslat do ciziny.

Řeč je o zhruba 130 kyperských firmách, které těsně před vynuceným uzavřením bank někdo varoval. "Uklidit" stihly asi 700 milionů eur. Podnikají v energetice, jsou mezi nimi soukromá rejdařství, kanceláře i státní podniky.

Kyperské státní zastupitelství teď zkoumá, kdo z insiderů - jít mohlo kupříkladu o vysoké státní úředníky a politiky, kteří o požadavcích Evropské unie věděli - informaci pustil. "Máme před sebou spoustu práce," uvedl jeho mluvčí.

Bankovní krize na Kypru má navíc další oběť: Ministr financí Michalis Sarris oznámil, že na svou funkci rezignuje.

Prezident v podezření

Podle řeckých médií, na něž se odvolává agentura DPA, peníze z ostrova narychlo odeslalo 136 společností. List kyperské opoziční komunistické strany Charavgi tvrdí, že mezi nimi byla i firma A. Loutsios and Sons Ltd., která má přímé vazby na prezidenta Nikose Anastasiadise.

Fronty před kyperskou Laiki Bank.
Fronty před kyperskou Laiki Bank. | Foto: Reuters

Figuruje v ní rodina jeho zetě. Pár dní před uzavřením kyperských bank údajně do Londýna převedla 21 milionů eur.

Společnost převod peněz potvrdila, odmítla však, že by ji k tomu přiměla jakákoliv informace z prezidentského úřadu. Šlo o standardní platbu, hájí se A. Loutsios and Sons.

Peníze byly určené na nákup dvou nemovitostí v Řecku a jedné na Kypru.

"O závěrech (jednání s EU) jsem dopředu nic nevěděl," hájí se Nikos Anastasiadis. "Ostatně - ani by nebylo možné svádět do sobotních brzkých ranních hodin bitvu se státy eurozóny a zároveň pouštět ven nějaké informace," tvrdí.

Úředníci pod drobnohledem

Sám prezident Anastasiadis tvrdí, že informace o jeho rodinných vazbách na "firmu ze seznamu" mají jediný cíl: zdiskreditovat ho. Podezřelé převody má prozkoumat i speciální komise, kterou v úterý jmenoval v Nikósii.

V komisi budou tři lidé. Má velké pravomoci a podle zpráv z tisku může pohnat k odpovědnosti kohokoli, kdo "přivedl zemi na pokraj bankrotu".

Šéfem komise je bývalý předseda kyperského nejvyššího soudu Jorgos Pikis, jejími členy dva jeho dřívější kolegové Panajotis Kallis a Jannakis Konstantinidis. Zkoumat budou aktivity bývalých i současných státních úředníků a finančníků za posledních šest let.

Opomenout přitom nemají ani prezidenta a jeho okolí.

Deal s Bruselem

Agentura Reuters v úterý uvedla, že Kypr dokončil jednání s mezinárodními věřiteli o podmínkách záchranného úvěru 10 miliard eur (260 miliard Kč). První splátku z pomoci obdrží v květnu.

 

Právě se děje

Další zprávy