Firmy otálejí, rodiny mrtvých z textilky jsou bez peněz

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
14. 9. 2013 7:23
Do Ženevy dorazili zástupci pouze 11 z 29 značek, které textilní továrny využívaly.
Záběr z dubnového neštěstí v Dháce.
Záběr z dubnového neštěstí v Dháce. | Foto: Reuters

Ženeva - Rodiny obětí dvou textilních neštěstí v Bangladéši, při nichž v továrnách zemřelo přes 1200 lidí, stále čekají na odškodnění od známých výrobců oděvů.

Globální textilní značky o kompenzacích jednaly na setkání v Ženevě, ovšem na definitivním zřízení fondu pro oběti se nedokázaly dohodnout. Někteří z pozůstalých přitom podle odborů bojují o holé přežití.

Jednání se týkala dubnového neštěstí v továrně Rana Plaza nedaleko metropole Dháky, kde v troskách zříceného osmipatrového komplexu zemřelo 1129 lidí.

Druhou tragédií byl požár v továrně Tarzeen v listopadu 2012, který nepřežilo 112 zaměstnanců. Zraněných bylo dohromady přes 1900.

Dorazila jen třetina značek

Na dvoudenní jednání do Ženevy dorazili zástupci 11 značek, z toho devět kvůli dubnovému neštěstí.

V Rana Plaza přitom továrnu využívalo 29 výrobců, uvádí čtvrteční zpráva celosvětové odborové organizace IndustriALL, která schůzku zorganizovala. Jednání předsedala Mezinárodní organizace práce (ILO).

"Mnohé další významné společnosti se nezúčastnily a ukázaly tak totální pohrdání 1900 pracovníky, kteří byli zraněni, a rodinami více než 1200 zaměstnanců, kteří byli zabiti, když vyráběli jejich produkty," uvedla IndustriALL.

Konkrétní závazky si vytyčil pouze Primark, který rodinám obětí z dubna přislíbil vyplatit další tříměsíční mzdu. "Spotřebitelé budou šokováni, že uplynulo skoro půl roku od neštěstí v Rana Plaza a kompenzaci jejím obětem dosud poskytla pouze jediná značka," prohlásila zástupkyně generálního tajemníka IndustriALL Monika Kemperleová.

Podle agentury Reuters firmy, které dorazily, souhlasily, že do případného fondu přispějí. Znovu by se proto měly setkat během příštích čtrnácti dní, kdy by kromě o zřizování fondu měly jednat i o spolupráci s bangladéšskou vládou a zaměstnanci.

Někteří preferují přímou spolupráci

Neobjevili se například představitelé značek Mango,Wall-Mart a Benetton. Důvodem mají být "nejasnosti", které jednání provází. Benetton se chce údajně zaměřit přímo na spolupráci s poškozenými, uvedl server BBC.

Na odškodné za Rana Plaza by podle IndustriALL bylo potřeba skoro 75 milionů dolarů, za tragédii v továrně Tazreen pak asi 6 a půl milionu dolarů. Prodejci by podle zveřejněné zprávy mohli přispět v prvním případě asi 33 a půl miliony, ve druhém pak necelými třemi miliony dolarů. Wall-Mart se pak podle informací Reuters hodlá zaměřit na investice do větší bezpečnosti.

V bangladéšském textilním průmyslu pracuje asi 3,6 milionů lidí, země je tak druhým největším vývozcem textilu. Předstihla ji pouze Čína. Kolem 60 procent oděvů míří do Evropy, 23 procent do USA.

 

Právě se děje

Další zprávy