Firmě pověřené pořádáním ohňostroje v Moskvě vybuchl sklad

ČTK ČTK
23. 4. 2015 18:35
Mluvčí místní radnice nevyloučil, že nebezpečné látky byly uskladněny v rozporu se zákonem, protože sklad se nacházel v obytné budově.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: CPA Eduard Erben

Moskva - Sklad zábavní pyrotechniky dnes explodoval v ruském městě Orjol na západě země. V následném požáru uhořeli dva lidé a dalších 17 včetně čtyř dětí bylo těžce zraněno.

Majitelem skladu byla podle ruských vyšetřovatelů společnost, která byla pověřena uspořádáním slavnostního ohňostroje v Moskvě během oslav 70. výročí konce druhé světové války.

Výbuch pyrotechniky byl podle ruských novinářů mohutný a oheň se rozšířil na okolní domy. Mluvčí místní radnice nevyloučil, že nebezpečné látky byly uskladněny v rozporu se zákonem, protože sklad se nacházel v obytné budově. O příčinách neštěstí se vyšetřovatelé dozvědí více, až budou plameny uhašeny.

Majitelem skladu byla ruská firma Maks, která podle agentury TASS vyhrála soutěž na uspořádání ohňostroje, jímž letos Moskva stejně jako každoročně oslaví válečné vítězství. Zda bude po dnešním neštěstí a případném trestním stíhání výsledek soutěže zrušen, není zatím známo.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy