Huawei propustila zaměstnance zadrženého v Polsku pro podezření ze špionáže

ČTK ČTK
12. 1. 2019 16:10
Čínská telekomunikační společnost Huawei propustila svého zaměstnance, který byl kvůli podezření ze špionáže pro čínské tajné služby zadržen v Polsku.
Foto: Reuters

Podle prohlášení firmy nemají údajné činy tohoto zaměstnance se společností Huawei nic společného a jen poškozují její pověst ve světě.

Polské úřady v pátek uvalily vazbu na bývalého vysoce postaveného polského bezpečnostního důstojníka a na zaměstnance polské pobočky firmy Huawei Wang Wej-ťinga. Obvinily je přitom ze špionáže. Za to jim hrozí až deset let vězení.

Polský ministr vnitra Joachim Brudziński uvedl, že by se měla Evropská unie a NATO domluvit na společném postoji v otázce vyloučení čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei z trhů členských států. 

Huawei je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě. V západních zemích čelí nyní firma obviněním, že úzce spolupracuje s čínskou vládou a že její zařízení je uzpůsobeno pro špionáž. Huawei taková obvinění odmítá.

Český úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před Vánocemi upozornil, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu.

Před čínskými špiony v České republice varovala nedávno ve své výroční zprávě za rok 2017 kontrarozvědná Bezpečnostní a informační služba (BIS). Prezident Miloš Zeman následně její závěry zpochybnil a tento týden obvinil ředitele NÚKIB i ředitele BIS, že ohrozili pozici a ekonomické zájmy České republiky v Číně.

 

Právě se děje

Další zprávy