Finští a dánští žáci jsou zpět v lavicích, vliv na epidemiologickou situaci to nemá

ČTK ČTK
28. 5. 2020 17:31
Částečné znovuotevření dánských škol v polovině dubna nevedlo k nárůstu případů nákazy koronavirem mezi studenty. Informoval o tom ve čtvrtek dánský epidemiolog Peter Andersen. Problémy nezaznamenalo ani Finsko, kde se žáci do tříd vrátili 14. května.
Finští školáci se vrátili do lavic 14. května.
Finští školáci se vrátili do lavic 14. května. | Foto: Reuters

Dánsko bylo první evropskou zemí, která po epidemii covidu-19 znovu otevřela jesle, školky a školy. Stalo se tak 15. dubna. "Nevidíme žádné negativní dopady znovuotevření škol," řekl nyní Reuters epidemiolog Andersen, který pracuje pro Danish Serum Institute. "Podle aktuálních údajů není v týdnech po opětovném zprovoznění škol patrný nárůst infekcí u dětí ve věku od jednoho roku do 19 let," dodal.

Dánsko s 5,6 milionu obyvatel registruje od začátku epidemie necelých 11 500 případů nákazy a 565 úmrtí s covidem-19. Ve Finsku, které má 5,5 milionu obyvatel, bylo zatím potvrzeno necelých 6700 případů infekce a 313 úmrtí.

Mika Salminen z finského ústavu zdraví a sociálního zabezpečení ve čtvrtek uvedl, že ani Finsko nemá důkazy, že by se koronavirus po znovuotevření škol šířil v zemi rychleji. "Zatím je to krátká doba, ale takové důkazy nemáme," řekl. Ve Finsku se žáci základních a středních škol vrátili do tříd 14. května po dvouměsíční pauze. V Dánsku trvala distanční výuka jen měsíc.

 

Právě se děje

Další zprávy