Finského ministra zahraničí napadl pravicový útočník na farmářských trzích

ČTK ČTK
24. 3. 2019 14:38
Finského ministra zahraničí Timo Soiniho napadl během setkání s voliči agresivně se chovající muž, politik ale vyvázl bez úhony. Policie proti útočníku oblečenému v černé košili s logem krajně pravicové protiimigrační skupiny Odinovi vojáci (pojmenované po vikinském bohu) okamžitě zasáhla a zastavila ho. Ministr jí za profesionální zásah poděkoval, napsala agentura Reuters.
Finský ministr zahraničí Timo Soini.
Finský ministr zahraničí Timo Soini. | Foto: Reuters

Agresivní muž chrlící výhrůžky se podle policie pokusil přistoupit k ministrovi během mítinku na farmářském trhu ve čtvrti Korso ve městě Vantaa, ležícím severně od Helsinek. Soini řekl přihlížejícím, že jeho strážci zadrželi muže, který se jej pokusil udeřit. Incident ministrovi nezabránil pokračovat v získávání voličů.

Finové budou volit nový parlament v polovině dubna.

"Dnes se odehrál hrozivý incident, který si nikdo nepřál, ani nepředstavoval," napsal Soini na svém blogu později. "Děkuji bezpečnostním strážcům za jejich dobře odvedenou práci," dodal šéf finské diplomacie.

Policie potvrdila, že se k ministrovi snažil přiblížit "agresivní a nebezpečný" muž. Nezazněly ale žádné náznaky, že by byl útočník ozbrojen.

Útok na ministra zahraničí odsoudil na twitteru finský premiér Juha Sipila.

"Útok proti demokracii je nepřijatelný. Politické násilí by nemělo být akceptováno. Musíme spolupracovat při obraně naší cenné demokracie," prohlásil v reakci na incident.

Skupina Odinovi vojáci vznikla v roce 2015 během imigrační vlny do Evropy.

Ve Finsku jsou útoky na politiky vzácné, poznamenal server Yle.fi a připomněl, že v roce 2012 na mítinku v Turku vytáhl jistý muž s osobními problémy nůž na premiéra Jyrkiho Katainena. O tři roky později útočník v Tampere polil tehdejšího ministra financí Alexandra Stubba; později mu musel zaplatit čistírnu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rubljov vyhrál na antuce v Hamburku už třetí letošní turnaj

Ruský tenista Andrej Rubljov vyhrál před French Open antukový turnaj v Hamburku a v této sezoně, na půl roku přerušené koronavirem, slaví již třetí titul. Poprvé dobyl podnik kategorie ATP 500. Druhého nasazeného Řeka Stefanose Tsitsipase ve finále přehrál 6:4, 3:6 a 7:5.

Rubljov v generálce na antukový grandslam v Paříži předvedl v závěru skvělý obrat. V bitvě dvou dvaadvacetiletých hráčů totiž světová šestka Tsitsipas vedl v rozhodujícím setu už 5:3, ale rodák z Moskvy prokázal pevné nervy a vynahradil si zklamání z hamburské antuky z loňska, kdy finálový duel s Gruzíncem Nikolozem Basilašvilim prohrál.

Více titulů na okruhu ATP má letos jen světová jednička Novak Djokovič, a to o jeden. Rubljov na začátku sezony ovládl turnaje v Dauhá a Adelaide. Dnes 14. hráč žebříčku získal pátou trofej v kariéře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy