Finského ministra zahraničí napadl pravicový útočník na farmářských trzích

ČTK ČTK
24. 3. 2019 14:38
Finského ministra zahraničí Timo Soiniho napadl během setkání s voliči agresivně se chovající muž, politik ale vyvázl bez úhony. Policie proti útočníku oblečenému v černé košili s logem krajně pravicové protiimigrační skupiny Odinovi vojáci (pojmenované po vikinském bohu) okamžitě zasáhla a zastavila ho. Ministr jí za profesionální zásah poděkoval, napsala agentura Reuters.
Finský ministr zahraničí Timo Soini.
Finský ministr zahraničí Timo Soini. | Foto: Reuters

Agresivní muž chrlící výhrůžky se podle policie pokusil přistoupit k ministrovi během mítinku na farmářském trhu ve čtvrti Korso ve městě Vantaa, ležícím severně od Helsinek. Soini řekl přihlížejícím, že jeho strážci zadrželi muže, který se jej pokusil udeřit. Incident ministrovi nezabránil pokračovat v získávání voličů.

Finové budou volit nový parlament v polovině dubna.

"Dnes se odehrál hrozivý incident, který si nikdo nepřál, ani nepředstavoval," napsal Soini na svém blogu později. "Děkuji bezpečnostním strážcům za jejich dobře odvedenou práci," dodal šéf finské diplomacie.

Policie potvrdila, že se k ministrovi snažil přiblížit "agresivní a nebezpečný" muž. Nezazněly ale žádné náznaky, že by byl útočník ozbrojen.

Útok na ministra zahraničí odsoudil na twitteru finský premiér Juha Sipila.

"Útok proti demokracii je nepřijatelný. Politické násilí by nemělo být akceptováno. Musíme spolupracovat při obraně naší cenné demokracie," prohlásil v reakci na incident.

Skupina Odinovi vojáci vznikla v roce 2015 během imigrační vlny do Evropy.

Ve Finsku jsou útoky na politiky vzácné, poznamenal server Yle.fi a připomněl, že v roce 2012 na mítinku v Turku vytáhl jistý muž s osobními problémy nůž na premiéra Jyrkiho Katainena. O tři roky později útočník v Tampere polil tehdejšího ministra financí Alexandra Stubba; později mu musel zaplatit čistírnu.

 

Právě se děje

Další zprávy