Útok nožem ve finském Turku má dvě oběti, šest lidí je v nemocnici

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 18. 8. 2017 22:20
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Neznámý pachatel pobodal několik lidí ve finském městě Turku. Potvrzená je zatím smrt dvou lidí. Policie útočníka postřelila do nohy a zadržela, napsala agentura Reuters. Vyzvala také místní obyvatele, aby se vyhýbali centru města. Policie posiluje bezpečnostní opatření po celé zemi, zvláště na letišti v Helsinkách a na vlakových nádražích. Turku leží asi 150 kilometrů západně od finského hlavního města Helsinek.
Útočník pobodal několik lidí ve finském městě Turku. Záběry z místa útoku | Video: Reuters

Turku - Dva lidi usmrtil a dalších šest zranil útočník s nožem ve městě Turku na jihozápadě Finska. Policisté podezřelého muže postřelili do nohy a následně zadrželi.

Motiv činu zatím není znám. Policie na tiskové konferenci zatím nepotvrdila, že jde o terorismus. Podle policejního ředitele Seppo Kolehmainena je příliš brzy na to, aby se útok dával do souvislosti s mezinárodním terorismem. "Není nic známo o motivech… nebo o tom, co přesně se v Turku stalo," řekl. Informace některých médií, že pachatel při útoku křičel Alláhu akhbar (v arabštině Bůh je veliký), policejní ředitel odmítl komentovat. Podle vyjádření některých Finů na sociálních sítích není na videu z místa činu žádné takové volání slyšet, ozývá se pouze finština.

"Policie postřelila na noze osobu podezřelou ze spáchání trestného činu. Osoba byla zadržena. Doporučujeme, aby se lidé vyhýbali centru Turku," napsala policie na Twitteru.

Finská ministryně vnitra Paula Risikkoová uvedla, že podezřelý vypadal jako muž "cizího původu". Vzhledem k tomu, že podezřelý nemusí být Fin, prověřují nyní členové bezpečnostních složek, jestli o něm nemají imigrační úřady nějaké záznamy, dodala Risikkoová.

Policie má jednoho podezřelého

Policie v souvislosti s incidentem posílila ostrahu na letišti v metropoli Helsinkách a na finských železničních stanicích. Později informovala, že pátrá po možných dalších pachatelích útoku. Na podvečerní tiskové konferenci policejní ředitel Seppo Kolehmainen ovšem uvedl, že prozatím má v hledáčku jen jednoho podezřelého.

Incident odehrál na náměstí Puutori v centru Turku. Na záběrech z místa činu bylo údajně vidět nejméně jedno zakryté tělo.

Policie oblast vyklidila a vyzvala obyvatele, aby se jí vyhýbali.

Fotografie z místa útoku v Turku.
Fotografie z místa útoku v Turku. | Foto: Reuters

Není tak zatím jasné, zda útok má islamistické pozadí. Pokud ano, byl by to první takový atentát ve Finsku.

Skandinávská země už ale zažila několik masakrů: například v roce 2007 střílel z pistole osmnáctiletý student ve škole ve městě Jokela a připravil o život osm lidí.

Turku, které má asi 180 000 obyvatel, leží zhruba 150 kilometrů západně od hlavního města.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Prezident Zeman udělí in memoriam Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi.

Další zprávy