Finové oslavili sté výročí nezávislosti společným přípitkem kávou. Měli jsme na místě fotografku

Finové oslavili sté výročí nezávislosti společným přípitkem kávou. Měli jsme na místě fotografku
Během zahajovací ceremonie v podvečer výročí nezávislosti děti vyvěsily, před prezidentským palácem v Helsinkách, symbolických sto finských vlajek.
Jednu vyvěsil sám prezident Sauli Niinistö.
Účastníci zahajovací ceremonie k výročí finské nezávislosti zpívají finskou hymnu.
Prezidentský palác v Helsinkách a řada dalších významných míst ve Finsku i v zahraničí se na počest výročí rozsvítila modrobíle. Mezi zahraniční účastníky patří Tančící dům nebo Niagarské vodopády.
Foto: Kristýna Zvelebilová
Vanda Lubomirský Nárožná Vanda Lubomirský Nárožná, Kristýna Zvelebilová
10. 12. 2017 16:25
Finsko tento týden oslavilo 100 let nezávislosti země, kterou Finové získali 6. prosince 1917 po staletích nadvlády Švédska a později Ruska. Lidé si výročí připomněli mimo jiné "modrobílou" přestávkou na kávu v úterý ve dvě hodiny odpoledne. Přípitek kávou, ať už společně s kolegy ve firmách, se sousedy v obcích, či s přáteli a příbuznými doma, je pro Finy symbolický. Jsou totiž bezkonkurenčně největšími konzumenty kávy na světě, ročně jí spotřebují 12 kilogramů na obyvatele. Kdo se chce připojit k oslavám výročí nezávislosti Finska, měl by si dopřát šálek kávy, vyvěsit vlajku a rozsvítit modré světlo. Reportáž od naší fotografky ve Finsku.
 

Právě se děje

před 52 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy