Finové oslavili sté výročí nezávislosti společným přípitkem kávou. Měli jsme na místě fotografku

Finové oslavili sté výročí nezávislosti společným přípitkem kávou. Měli jsme na místě fotografku
Během zahajovací ceremonie v podvečer výročí nezávislosti děti vyvěsily, před prezidentským palácem v Helsinkách, symbolických sto finských vlajek.
Jednu vyvěsil sám prezident Sauli Niinistö.
Účastníci zahajovací ceremonie k výročí finské nezávislosti zpívají finskou hymnu.
Prezidentský palác v Helsinkách a řada dalších významných míst ve Finsku i v zahraničí se na počest výročí rozsvítila modrobíle. Mezi zahraniční účastníky patří Tančící dům nebo Niagarské vodopády.
Foto: Kristýna Zvelebilová
Vanda Nárožná Vanda Nárožná, Kristýna Zvelebilová
10. 12. 2017 16:25
Finsko tento týden oslavilo 100 let nezávislosti země, kterou Finové získali 6. prosince 1917 po staletích nadvlády Švédska a později Ruska. Lidé si výročí připomněli mimo jiné "modrobílou" přestávkou na kávu v úterý ve dvě hodiny odpoledne. Přípitek kávou, ať už společně s kolegy ve firmách, se sousedy v obcích, či s přáteli a příbuznými doma, je pro Finy symbolický. Jsou totiž bezkonkurenčně největšími konzumenty kávy na světě, ročně jí spotřebují 12 kilogramů na obyvatele. Kdo se chce připojit k oslavám výročí nezávislosti Finska, měl by si dopřát šálek kávy, vyvěsit vlajku a rozsvítit modré světlo. Reportáž od naší fotografky ve Finsku.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy