Válka miliardářů o Bílý dům? Bloomberg šije do kavárenského magnáta, Trump se baví

Daniel Anýž Daniel Anýž
30. 1. 2019 6:45
V Americe se schyluje k válce miliardářů. Nikoli však o podíl na trhu, ale o Bílý dům. Jeden miliardář, Donald Trump, ho bude v roce 2020 obhajovat. A hned dva další zámožní byznysmeni, Michael Bloomberg a Howard Schultz, se s velkou pravděpodobností přihlásí do prezidentských voleb se záměrem Trumpa porazit.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump | Foto: Reuters

V tuto chvíli ale Bloomberg a Schultz zatím vytáhli do boje jeden proti druhému. Důvodem jejich střetu bylo nedělní vyhlášení Howarda Schultze, že "vážně přemýšlí" o tom, že se o Bílý dům pokusí jako nezávislý kandidát.

"Budu kandidovat jako středový nezávislý (kandidát), mimo systém dvou stran," prohlásil pětašedesátiletý Schultz, zakladatel celosvětového řetězce kaváren Starbucks.

Byznysmen Michael Bloomberg.
Byznysmen Michael Bloomberg. | Foto: ČTK

Michael Bloomberg, který se loni před listopadovými volbami do Kongresu nechal oficiálně zaregistrovat jako volič demokratů a který podle médií sám vážně zvažuje, že bude za demokraty kandidovat v prezidentských volbách, proti Schultzovi tvrdě vyrazil ve svém pondělním veřejném prohlášení.

"Nezávislý (kandidát) nemůže vyhrát. Je velmi pravděpodobné, že nezávislý kandidát by jen rozdělil hlasy proti Trumpovi a nakonec by tím znovu zvolil současného prezidenta," napsal šestasedmdesátiletý Bloomberg, zakladatel a majitel stejnojmenné agentury a bývalý starosta New Yorku.

Bloomberg sice ve svém prohlášení Schultze nejmenoval, ale je zcela zřejmé, že jeho výpad mířil právě proti němu. "Musíme zůstat jednotní, nesmíme žádnému kandidátovi dovolit, aby nás rozdělil nebo rozlomil. V sázce je příliš mnoho," varoval.

Připomněl, že on sám v minulosti (v letech 2008 a 2016) zvažoval nezávislou kandidaturu. V roce 2016 se jí ale prý vzdal právě kvůli tomu, aby nepoškodil šance demokratů.

Zakladatel kaváren Starbucks Howard Schultz
Zakladatel kaváren Starbucks Howard Schultz | Foto: Reuters

"Kvůli tomuto riziku jsem v roce 2016 odmítl kandidovat a nemůžeme si dovolit to zkoušet nyní," vysvětlil Bloomberg.

Rizika nezávislé kandidatury

Demokratická kandidátka Hillary Clintonová v roce 2016 sice i tak prohrála, Bloombergův apel je nicméně od nedělního Schultzova oznámení jedním z mnoha obdobných znepokojených hlasů zevnitř demokratického tábora.

Podle demokratů by Schultzova nezávislá kandidatura mohla odtáhnout část voličů od jejich kandidáta nebo kandidátky. A Trumpovi by Bílý dům znovu spadl do klína.

"Doporučil bych panu Schultzovi, aby se poctivě zamyslel nad negativními důsledky, které může způsobit," uvedl například pro americkou televizi CNN Julián Castro, který byl ministrem výstavby a městského rozvoje v administrativě Baracka Obamy a už sám oznámil, že do voleb 2020 bude kandidovat jako demokrat.

Zac Petkanas, který byl poradcem Clintonové v kampani 2016, na svém Twitteru v pondělí svolával protest během autogramiády, kterou měl Howard Schultz v pondělí v knihkupectví na Manhattanu. "Nesmíme tomuhle miliardáři dovolit, aby Donaldu Trumpovi doručil druhý prezidentský termín," vyzýval Petkanas.

Trýznivé zkušenosti 

Demokraty děsí zkušenost z voleb 2000, kdy nezávislý kandidát za Stranu zelených Ralph Nader v prezidentských volbách získal jen 2,74 procenta všech odevzdaných hlasů. Jenže na klíčové Floridě, kde se rozhodoval celý tehdejší souboj mezi republikánem Georgem Bushem a demokratem Alem Gorem, dostal Nader bezmála 100 tisíc hlasů.

V nejasné situaci se na Floridě hlasy přepočítávaly a ve chvíli, kdy to Nejvyšší soud USA ukončil, aby byl už vyhlášen vítěz, vyhrával Bush o 537 hlasů. A díky tomuto rozdílu se stal prezidentem USA.

Zatímco Alu Goreovi, jak jsou dodnes přesvědčeni demokraté, těch několik stovek hlasů, které by přiřkly triumf naopak jemu, odebral právě Ralph Nader.

Demokraté také upozorňují na to, jak na nezávislého kandidáta, bohatého podnikatele Rosse Perota, ve volbách 1992 podle nich doplatili republikáni.

Uprostřed souboje jejich kandidáta George H. W. Bushe, který obhajoval Bílý dům s demokratickým nováčkem z Arkansasu Billem Clintonem, Perot získal 19 procent hlasů. A Clintonovi tak stačilo 43 procent všech hlasů, aby vyhrál.

Chci být alternativa

Howard Schultz se útoku ze strany Bloomberga a dalších demokratů brání s tím, že chce být alternativou pro voliče, kterým nevyhovuje Trump ani progresivní levicové plány, které propagují vesměs všichni zatím ohlášení kandidáti Demokratické strany.

"Myslím, že mnozí celoživotní demokraté a ještě více celoživotních republikánů teď hledá domov," řekl Schultz pro rozhlasovou stanici NPR. "Nikdo nechce prezidenta Trumpa dostat pryč (z Bílého domu), vyhodit ho ze zaměstnání více než já," tvrdí Schultz.

Právě proto prý zvažuje kandidaturu. "Jestliže tady bude volba mezi prezidentem Trumpem a progresivními liberály na straně demokratů, tak bych k smrti nerad viděl, jak je Trump znovu zvolen, ale věřím, že právě to by se stalo," vysvětlil Schultz.

Na rozdíl od programu progresivních demokratů by například nebyl pro státem dotované všeobecné zdravotní pojištění a je i proti návrhu, že vláda by měla lidem garantovat pracovní místa.

"Dělá mi starost, že tolik hlasů v Demokratické straně zachází tak daleko doleva. Já se sám sebe ptám, jak všechny tyhle věci zaplatíme, podle mě to není realistické," popsal Schultz pro televizi CNBC.

Podle některých komentátorů skutečně nelze automaticky předpokládat, že Schultzova kandidatura by ohrozila jen demokraty. "Podle mě není zcela jasné, zda by starší bohatý byznysmen, kandidující za třetí stranu, Trumpa spíše poškodil, nebo mu pomohl," uvažuje například politický analytik Nate Silver z webu FiveThirtyEight.

Výzvy k bojkotu Starbucks

Obecně se ale na Schultze sesypal demokratický hněv, například právě od jim stranících komentátorů v novinách. "Přesně to potřebujeme, dalšího miliardáře bláznivého ega s nulovou zkušeností s vládnutím, který se myslí, že je předurčen být prezidentem. Co se může pokazit?" napsal ironicky například Eugene Robinson v listu Washington Post.

Proti Schultzovi vyrazili i aktivisté - na sociálních sítích se množí výzvy k bojkotu podniku Starbucks. A jsou to už i hlášky typu, že "Schultz si prostě jen otevře spoustu předvolebních kanceláří, některé na každém druhém rohu".

Donald Trump komentoval Schultzova oznámení klasicky ve svém stylu. Na Twitteru a lehce urážlivě. Podle něj "Schultz nemá odvahu", aby kandidoval na prezidenta.

Víceméně nezúčastněně, ale se zřetelným pobavením na adresu Michaela Bloomberga, se pak k věci vyslovil komentář konzervativního listu Wall Street Journal.

"Jeden musí obdivovat, jak perfektně ve vlastním zájmu si to pan Bloomberg načasoval. Poté, co sám dvakrát zvažoval nezávislou kandidaturu, tak teď, kdy se chce ucházet o demokratickou nominaci, říká, že to je špatný nápad. Obává se, že nezávislý pokus pana Schultze by poškodil demokratického kandidáta," podivil se deník.

"Pan Bloomberg by měl kandidovat, pokud si myslí, že může vyhrát, ale to, že je miliardář, z něho ve volbách 2020 nikoho výjimečného nedělá," šťouchnul si Wall Street Journal do bývalého starosty New Yorku a do konkurenta na zpravodajském trhu.

Video: Donald Trump nabízel v Bílém domě hamburgery

Donald Trump nabízel v Bílém domě hamburgry | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy