Finanční krizi zavinil rasismus, tvrdí nová studie

Karel Toman
4. 10. 2010 21:15
Banky v USA předhodily bydlení v ghettech finančním "predátorům" a strhly lavinu
Foto: Reuters

Washington - Americkou hypoteční krizi, a tím i globální hospodářskou recesi nastartovala rasová segregace.

Podle agentury Reuters to naznačují výsledky nové studie, která má být otištěna v říjnovém vydání prestižního amerického akademického "dvojměsíčníku" American Sociological Review.

Bydlení v afroamerických a v menším rozsahu i hispánských čtvrtích bylo "silným predikátorem předčasného ukončení hypotéky," tvrdí studie založená na datech ze sta největších amerických měst.

Americký finanční systém totiž předhodil půjčky na bydlení v amerických ghettech tak zvaným predátorským věřitelům neboli lichvářům.

S podobným problémem se přitom potýká i Česko, kde lidí žijících v tak zvaných sociálně vyloučených komunitách - neboli ghettech - přibývá.

Barva kůže zvyšuje úrok za hypotéku

Autory amerického výzkumu jsou profesor Douglas Massey, Woodrow Wilson z Princetonské University a doktorand Jacob Rugh. Podle jejich závěrů měli dlužníci v segregovaných čtvrtích omezený přístup k seriózním finančním službám a při hodnocení rizikovosti jejich půjčky se často přihlíželo k jejich rase.

Ze srovnání například vyšlo najevo, že Afroameričané se srovnatelným příjmovým profilem a dostupnou hotovostí ke složení zálohy, dostávali podřadné půjčky častěji, než zástupci bílé většiny. Podřadnými půjčkami (subprime loans) se rozumí úvěry poskytované nízkopříjmovým domácnostem a obvykle mají vyšší úroky.

"Výsledkem bylo, že mezi lety 1993 a 2000 vzrostl podíl podřadných hypoték v menšinových čtvrtích ze dvou na 18 procent," tvrdí studie.

Zastavárny, směnárny a lichváři místo bank

Čtvrtím, kam se většinová společnost bojí vkročit, se přirozeně vyhýbají i seriózní banky a jejich funkci tam přebraly hlavně zastavárny, směnárny šeků a podivní úvěráři.

"Účtovali si vysoké poplatky a lichvářské úroky," píší ve studii její autoři.

Trh začal těmto predátorským společnostem kvést v devadesátých letech. Rozmach finančních derivátů, především jistin podložených hypotékami, totiž umožnil spojit rizikové hypotéky do jednoho balíku s těmi bezpečnými, a prodat je dál na finančních trzích (viz video na konci textu). Tak se k podřadným hypotékám dostali i predátoři.

Ti problém ještě prohloubili a přivedli trh s podřadnými hypotékami ke krachu. Odstartovala tak hypoteční krize v USA a po ní globální hospodářská recese.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy