Fin věnoval UNICEF rekordních šest milionů eur, dojaly ho fotky ze Sýrie

ČTK ČTK
31. 5. 2017 1:59
Finský dárce věnoval Dětskému fondu OSN (UNICEF) šest milionů eur (téměř 159 milionů korun), což je nejvyšší částka, jakou kdy organizaci poslal soukromý donátor. Informovala o tom podle agentury AP mluvčí finského výboru UNICEF Kirsi Haruová. Dárce si přeje zůstat v anonymitě. Mluvčí uvedla, že dárce se rozhodl organizaci věnovat peníze poté, co ho dojaly fotografie a zprávy vykreslující strašlivé životní podmínky lidí v Sýrii. Haruová potvrdila, že zhruba dva miliony eur z daru budou směřovat právě do Sýrie, zatímco 1,5 milionu půjde na pomoc dětem ve Vietnamu a v Bolívii. Zbytek je určen na všeobecné humanitární účely.
UNICEF v Sýrii.
UNICEF v Sýrii. | Foto: UNICEF
 

Právě se děje

před 19 minutami

Na Slovensku pokračují blokády hraničních přechodů, včetně některých s Českem

Na Slovensku druhým dnem pokračovaly obnovené blokády některých silničních hraničních přechodů, kterými chtějí slovenští autodopravci prosadit u vlády výrazné snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. Slovenský závod automobilky PSA musel v noci na několik hodin přerušit výrobu, protože měl kvůli blokádám problémy s dodávkami ze zahraničí. Kabinet premiéra Petera Pellegriniho na středečním jednání schválil rozšíření úlev na mýtném a připravuje snížení silniční daně.

Zmíněná opatření nejsou podle Pellegriniho plně v souladu s požadavky Unie dopravců Slovenska (UNAS), která za protesty stojí. Premiér také řekl, že kabinet už nemá důvod pokračovat v jednáních s nespokojenými dopravci. Vládní opatření podle něj podpořila větší organizace autodopravců Česmad Slovakia.

Dopravci zablokovali kamionovou dopravu na vybraných přechodech s Českem, Maďarskem i Polskem. Slovenská policie dopoledne upozornila na rozsáhlé kolony na severu země v souvislosti s blokádami přechodů s Českem, a to Svrčinovec-Mosty u Jablunkova a Makov-Bílá-Bumbálka. Odpoledne byla na obou přechodech doprava obnovena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy