Film nesmí přerušovat reklama, řekl švédský soud

mih
19. 3. 2008 15:25
Reklama může podle soudce znehodnotit divácký zážitek

Stockholm - Švédský nejvyšší soud došel v Evropě k unikátnímu rozsudku. Rozhodl, že reklama přerušující vysílaný film porušuje autorská práva. O rozsudku informovala britská stanice BBC.

Režiséři Vilgot Sjoeman a Claes Eriksson zažalovali švédskou televizi TV4 za to, že jejich filmy bez jejich svolení přerušuje reklamou.

Soud nyní rozhodl, že reklamní pauzy zasahují do autorských práv a ničí divácký zážitek, protože narušují kontinuitu filmu.

"Přestože jsou reklamy umísťovány mezi jednotlivé scény, narušuje to vztah mezi filmovými scénami a ty jsou vysílány jinak, než měl režisér v úmyslu," stojí v rozhodnutí soudu. Soud zároveň dodal, že reklamním přerušením filmu neutrpěla umělecká pověst autorů.

Proces se táhl řadu let. Soudce nakonec přiznal režisérům odškodnění ve výši v přepočtu asi 800 tisíc korun.

Rozhodnutí ale neznamená, že švédské televize přestanou filmy přerušovat reklamou. Většinou je totiž ve smlouvě autorů filmu a televizní společnosti zahrnut bod, podle kterého reklama může být v jejich dílech použita.

Možnost přerušovat pořady reklamami byla ve Švédsku uzákoněna před šesti lety. Proti schválení zákona tehdy protestoval například režisér Ingmar Bergman.

"Pokaždé, když nějaký film v televizi přeruší reklama na jídlo, motorky nebo dámské vložky, popadne mě zlost, stoupne mi tlak a utrpím emocionální šok," prohlásil tehdy Bergman.

Česko: Císařův pekař bez reklamy

Také v Česku řeší případný zákaz přerušování filmu reklamou smlouva televizní stanice s distributory.

"V té smlouvě jsou obsaženy všechny podmínky pro vysílání pořadu. Zákaz přerušování reklamou však součástí smlouvy bývá výjimečně," říká mluvčí Primy Ladislav Pavlík. "Reklamou nesmíme přerušovat některé starší české filmy, jako je například Císařův pekař," dodává.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy