Film nesmí přerušovat reklama, řekl švédský soud

mih
19. 3. 2008 15:25
Reklama může podle soudce znehodnotit divácký zážitek

Stockholm - Švédský nejvyšší soud došel v Evropě k unikátnímu rozsudku. Rozhodl, že reklama přerušující vysílaný film porušuje autorská práva. O rozsudku informovala britská stanice BBC.

Režiséři Vilgot Sjoeman a Claes Eriksson zažalovali švédskou televizi TV4 za to, že jejich filmy bez jejich svolení přerušuje reklamou.

Soud nyní rozhodl, že reklamní pauzy zasahují do autorských práv a ničí divácký zážitek, protože narušují kontinuitu filmu.

"Přestože jsou reklamy umísťovány mezi jednotlivé scény, narušuje to vztah mezi filmovými scénami a ty jsou vysílány jinak, než měl režisér v úmyslu," stojí v rozhodnutí soudu. Soud zároveň dodal, že reklamním přerušením filmu neutrpěla umělecká pověst autorů.

Proces se táhl řadu let. Soudce nakonec přiznal režisérům odškodnění ve výši v přepočtu asi 800 tisíc korun.

Rozhodnutí ale neznamená, že švédské televize přestanou filmy přerušovat reklamou. Většinou je totiž ve smlouvě autorů filmu a televizní společnosti zahrnut bod, podle kterého reklama může být v jejich dílech použita.

Možnost přerušovat pořady reklamami byla ve Švédsku uzákoněna před šesti lety. Proti schválení zákona tehdy protestoval například režisér Ingmar Bergman.

"Pokaždé, když nějaký film v televizi přeruší reklama na jídlo, motorky nebo dámské vložky, popadne mě zlost, stoupne mi tlak a utrpím emocionální šok," prohlásil tehdy Bergman.

Česko: Císařův pekař bez reklamy

Také v Česku řeší případný zákaz přerušování filmu reklamou smlouva televizní stanice s distributory.

"V té smlouvě jsou obsaženy všechny podmínky pro vysílání pořadu. Zákaz přerušování reklamou však součástí smlouvy bývá výjimečně," říká mluvčí Primy Ladislav Pavlík. "Reklamou nesmíme přerušovat některé starší české filmy, jako je například Císařův pekař," dodává.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Ázerbájdžán převzal od Arménie další oblast na Karabachu

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na středu středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy