Fillon překročil všechny meze, ohradil se prezident Hollande proti nařčení ze spiknutí

ČTK ČTK
24. 3. 2017 23:30
Francouzský prezident François Hollande se ohradil proti obvinění, které proti němu vznesl prezidentský kandidát François Fillon. Fillon čelí vyšetřování kvůli zaměstnávání svých příbuzných v parlamentu a označil Hollandea za vůdce "tajemného kabinetu", který o něm vypouští nelichotivé informace.
Francouzský prezident Francois Hollande.
Francouzský prezident Francois Hollande. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský prezident François Hollande se v pátek ohradil proti výrokům pravicového kandidáta na hlavu státu Françoise Fillona. Ten kvůli vyšetřování své aféry kolem zaměstnávání příbuzných za horentní sumy ze státních peněz obvinil Hollandea, že vede jakýsi temný kabinet zajišťující úniky pro něj nepříznivých informací do médií.

"Nechci vstupovat do volební debaty, nekandiduji, ale je potřeba respektovat důstojnost a odpovědnost. Myslím, že pan Fillon nyní překročil meze," prohlásil Hollande podle agentury AFP. Hollande, ačkoli na to měl právo, se nepřihlásil do souboje o druhý pětiletý mandát s ohledem na dlouhodobé průzkumy veřejného mínění, které mu nedávaly šanci na vítězství v dvoukolové prezidentské volbě v dubnu a v květnu.

Už ve čtvrtek večer vydal prezidentský Elysejský palác prohlášení, ve kterém označil Fillonova obvinění za lživá.

Zaměstnávání rodinných příslušníků jako parlamentních asistentů je ve Francii legální. V souvislosti s Fillonovou kauzou se ale tato praxe stává stále častěji terčem kritiky. Fillon v rámci zkoumání údajně neoprávněných příjmů jeho manželky a dětí čelí obvinění ze zpronevěry veřejných financí.

Dosavadní průzkumy shodně ukazují, že první kolo 23. dubna pravděpodobně vyhrají nezávislý centristický kandidát Emmanuel Macron a jeho rivalka z krajní pravice Marine Le Penová a že ve vzájemném souboji v druhém volebním kole 7. května Macron hladce zvítězí. Fillon podle všeho skončí na třetím místě. Do vypuknutí aféry mu průzkumy dávaly naději na vítězství nad Le Penovou dokonce už v první kole.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy