Pod vodou je už kostel i celý ostrov. Prohlédněte si vesnici, která se potápí do moře

Pod vodou je už kostel i celý ostrov. Prohlédněte si vesnici, která se potápí do moře
Pobřežní vesnička Sitio Pariah leží 17 kilometrů severně od filipínského hlavního města Manila.
Každým rokem se potopí o zhruba čtyři centimetry. Ostrov, na kterém dříve ležela, zmizel.
Podle odborníků si za potopení vesnice mohou z části sami její obyvatelé. Domy se noří do moře kvůli přehnanému používání podzemních vod, píše agentura Reuters.
Nyní ale Filipínce ohrožuje také stoupající hladina oceánu v souvislosti s klimatickými změnami. Vesnička bude zřejmě brzy neobyvatelná, stejně jako řada dalších míst v Asii i jinde po světě.
Foto: Reuters
Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
Aktualizováno 15. 12. 2019 19:07
Vesnička Sitio Pariah kdysi ležela na jednom z mnoha filipínských ostrůvků. Nyní veškerá půda zmizela a hrstka chatrčí vypadá, jako by se vznášela nad vodní hladinou. Každým rokem se vesnice, která leží 17 kilometrů severně od metropole Manila, potopí o čtyři centimetry. Kvůli stoupající hladině moří bude brzy neobyvatelná.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy