Filipíny se bojí o elektřinu. Čína ji může vypnout jedním kliknutím, tvrdí politici

Jana Václavíková Jana Václavíková
30. 11. 2019 9:25
Poté co Filipíny zprivatizovaly energetickou společnost TransCo, která spravuje elektrické vedení po celé této asijské zemi, vstoupil do ní nový investor - čínská státní firma The State Grid Corporation of China. Nyní se vedení Filipín obává, že by Čína mohla zemi od elektřiny odpojit, kdykoliv by se jí zachtělo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ricardodiaz11/Foter.com

Čínská společnost se totiž pyšní systémem vzdáleného přístupu s názvem Scada. Díky němu dokáže v reálném čase monitorovat, co se v elektrárnách a dalších zařízeních na Filipínách děje, informuje hongkongský deník South China Morning Post

Číňané vstoupili do energetické firmy TransCo už v roce 2007, nicméně až teď tato technologie vzbudila obavy u filipínských senátorů. Filipíny se s Čínou přou o oblast v Jihočínském moři, a tak vedení země řeší, zda 40procentní podíl v obrovské firmě nepředstavuje bezpečnostní riziko.

"Co když to někdo v Pekingu vypne?" ptala se tento týden na zasedání senátu opoziční politička Risa Hontiverosová. "Může se stát, že Peking přebere kontrolu," připustil v odpovědi předseda senátu Sherwin Gatchalian. Zároveň ale dodal, že podle něj by firma TransCo dokázala vzdálený přístup zrušit a "vzít si" energetickou síť zpět manuálně. Jenže by to trvalo až dva dny.

Jak upozorňuje filipínský server Power Philippines, který se zabývá energetikou, čínská technologie prý skrývá ještě jeden problém - podle něj by systém vzdáleného přístupu mohli také napadnout hackeři. 

Čínská strana se k obvinění filipínskými senátory zatím nevyjádřila. Filipínské ministerstvo obrany ale slíbilo, že provede audit a do konce měsíce předloží zprávu o dohodě mezi čínskou a filipínskou firmou.

Manuály v čínštině a zákaz vstupu politikům

Senátorka Hontiverosová se nicméně domnívá, že Filipínci už teď nemají kontrolu nad společností. Přestože je ve smlouvě podle tamního serveru ABS-CBN uvedeno, že jen Filipínci mohou ovládat techniku a rolí Číny bude pouze dodávat technologickou podporu, místní neumí stroje a právě tuto technologii ovládat.

Politička upozorňuje například na to, že Číňané dodali manuály pouze v čínštině, které Filipínci nerozumí.

Navíc ani vysoce postavení politici nemají povoleno navštívit prostory energetické firmy. "Kdyby Filipínce, kteří tam pracují, Číňané vyhodili, tak byste tam ani vy nemohl vstoupit. Nemáme nad tím kontrolu," dodala Hontiverosová směrem k předsedovi senátu.

A nebyla sama, podobně kriticky mluví i další opoziční filipínský senátor Richard Gordon. "Předali jsme naši elektrickou síť - 40 procent z ní - zahraniční korporaci, jejíž zájmy jsou v rozporu s našimi, co se týče Západního filipínského moře," řekl podle britské stanice BBC. Narážel tím na část Jihočínského moře, která je předmětem sporů mezi Čínou a Filipínci. "A tato země očividně usiluje o nadvládu," dodal.

Debata mezi senátory přichází ve stejnou dobu, kdy se filipínská vláda rozhoduje, zda povolí čínské firmě Dino Telecommunity Corporations stavbu telekomunikační věže ve vojenském areálu. 

Varovná lekce

Vzdálený přístup používá čínská státní společnost i v dalších zemích v Asii nebo Africe. Má ho v elektrárnách v Keni, Indonésii a Thajsku. Senátorka Hontiverosová na jejich adresu řekla, že pro Filipíny by tyto státy mohly být i "varovnou lekcí".

Vypnout celou elektrickou síť může na Filipínách také tamní prezident, kterým je v současnosti Rodrigo Duterte. Ke kroku může přistoupit například během války, při povstání nebo kdyby došlo k přírodní katastrofě.

Video: Objevili jsme největší mořskou jámu, tvrdí Čína. Leží v oblasti územních sporů

Číňané se chlubí, že našli největší podmořský závrt na světě. Tři sta metrů hluboká dutina se nachází v Jihočínském moři. | Video: CCTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy