Filipínská armáda zabila 15 islamistů blízkých Al-Kaidě

ČTK ČTK
19. 8. 2015 18:03
Stalo se tak během operace zaměřené na osvobození zahraničních rukojmích na odlehlém ostrově Jolo na jihu země.
Filipínská armáda, ilustrační foto
Filipínská armáda, ilustrační foto | Foto: Reuters

Manila - Filipínské bezpečnostní síly ve středu zabily nejméně 15 ozbrojenců islamistických milicí napojených na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida.

Stalo se tak během operace zaměřené na osvobození zahraničních rukojmích na odlehlém ostrově Jolo na jihu země. Armáda oznámila, že zdvojnásobila intenzitu útoků proti muslimským rebelům ze Skupiny Abu Sayyafa.

Nadále nejasný je osud deseti cizinců a jednoho Filipínce, které skupina podle všeho drží hluboko v džungli. Mezi rukojmími jsou i dva Malajsijci a Nizozemec.

Skupina Abu Sayyafa je nebezpečná

"Zabili jsme 15 rebelů a zranili jich neurčitý počet, když se stahovali hluboko do džungle," řekl novinářům velitel filipínských sil na ostrově, brigádní generál Alan Arrojado. "Pronásledujeme je a poslali jsme tam posily," citovala jej agentura Reuters s tím, že armáda nenahlásila žádné vlastní oběti.

Malá, ale velmi aktivní Skupina Abu Sayyafa je viněna z bombových útoků, únosů pro výkupné a stínání zajatců, včetně jednoho amerického občana v roce 2001.

Filipínské ozbrojené síly zahájily proti organizaci rozsáhlou ofenzivu ve snaze zabránit tomu, aby extremisté nepodnikli podobné bombové útoky jako ten, který se odehrál v pondělí v chrámu v thajském hlavním městě Bangkoku. Atentát připravil o život nejméně 20 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy