Filipínci bojují o vodu a jídlo, v ulicích řádí gangy

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 13. 11. 2013 18:04
Pří rabování v nejhůře postiženém Taclobanu zemřelo nejméně osm lidí.
Foto: Reuters

Tacloban - Humanitární katastrofa na Filipínách nabývá stále větších rozměrů. Do nejhůře postižených oblastí se nedaří dostat pomoc a hladovějící lidé se mnohdy uchylují k zoufalým činům.

Situace je tak kritická, že se Filipínci při rabování obchodů s potravinami ušlapávají k smrti. Jiní rovnou sahají po zbraních a své krajany okrádají.

Podle agentury Reuters do skladu rýže v Taclobanu na ráz vtrhly tisíce lidí a v nastalé tlačenici zemřelo nejméně osm z nich. Během chvíle zmizelo 100 000 padesátikilových pytlů obiloviny.

Agentura AFP píše o utváření ozbrojených gangů a údajné přestřelce jednoho z nich s policií. Tu ale úřady nepotvrdily.

"Kolem chodí ozbrojené tlupy. Pokud nabydou dojmu, že máte doma jídlo, prostě k vám vtrhnou a vezmou si ho násilím," líčil reportérům jeden z obyvatel ostrova Samar. "Nemůžeme nic dělat, je jich tolik a nás je tak málo," posteskl si místní policista.

Zoufalé hledání vody

V mnoha částech nejhůře postižených provincií Leyte a Samar není ani pitná voda a žíznivějící z posledních sil vykopávají vodovodní trubky.

Smutek a beznaděj začínají pět dní po přírodní katastrofě, která v zemi způsobila absolutní chaos, přecházet ve vztek na vládu i mezinárodní společenství, jemuž se stále nedaří dostatečně pomoci, napsala agentura Reuters.

Lékaři si pro změnu stěžují, že nemohou pracovat, protože nemají základní léky ani zdravotnický materiál. Pokud rychle nedorazí pomoc, hrozí epidemie infekčních nemocí.

Boj o holý život v Taclobanu

Zřejmě nejkritičtější je situace v před katastrofou 200tisícovém přístavu Tacloban, který utrpěl přímý zásah.

Tajfun Haiyen srovnal metropoli provincie Layete se zemí. Podle tajemníka místní radnice Tecsona Johna Lima bylo zničeno 90 % domů. Místní samospráva nefunguje, a pořádek se tak snaží obnovit armáda. Zatím se jí to ale nedaří.

Úřady proto na místo vysílají další desítky vojáků. "Vzkazujeme rabujícím, že proti nim použijeme veškerou sílu, kterou připouští právo, protože tohle nemůžeme tolerovat. Naši krajané už trpí a tohle způsobí jen další problémy," cituje server Euronews policejního šéfa Carmela Valmoria.

Podle Lima ale místní nemohou jinak, protože se vládní pomoc dostává jen k pětině přeživších. "To není zločinnost, to je boj o holý život."

Pomůže celá pacifická flotila, slibují Američané

Podle informací Spojených národů muselo opustit domovy 670 000 lidí. Osminu obyvatel 98milionové země přírodní katastrofa zasáhla přímo. Poslední, ale ještě ne definitivní, odhady hovoří o 2275 mrtvých.

Situace by se měla v příštích hodinách a dnech začít pozvolna lepšit. Na místě už jsou záchranné a zdravotnické týmy ze Spojených států, Německa, Belgie, Izraele a Norska, přičemž v brzké době by měla dorazit pomoc i z dalších zemí.

"Neuvidíte jen mariňáky a pár letadel, na tuhle krizi bude reagovat celá Tichomořská flotila," prohlásil podle agentury AP americký brigádní generál Paul Kennedy.

Český prezident Miloš Zeman ve středu zaslal filipínskému prezidentovi Benignu Aquinovi kondolenční telegram, v němž vyjádřil soustrast rodinám obětí.

"Česká republika vynakládá veškeré úsilí, jak na vládní či nevládní úrovni, pro co nejrychlejší zaslání humanitární pomoci do postižených oblastí," napsal podle sdělení Hradu Zeman.

Česká vláda se v úterý rozhodla, že uvolní na pomoc Filipínám čtyři miliony korun; občané prostřednictvím českých humanitárních organizací darovali již více než 11 milionů.

Humanitární pomoc

Do oblastí zničených tajfunem proudí další humanitární pomoc, ale lidé, kteří řádění živlu přežili, si stěžují, že vody, jídla a lékařského materiálu je stále zoufale málo.

"Ve městě Tacloban, které prý bylo zničeno z 90 procent, dostává pomoc jen 20 procent obyvatel," sdělil místní činitel Tecson John Lim. Úřady uvedly, že ve středu obnovila provoz dvě další letiště v oblasti, což by mělo přísun pomoci urychlit.

Do provizorní nemocnice zřízené na letišti v Taclobanu dorazila v úterý první zásilka antibiotik a anestetik, sdělili lékaři. "Dosud museli pacienti bolest jednoduše vydržet," podotkl lékař Victoriano Sambale.

Do zasažených oblastí dnes vyplula z Manily norská loď se zásobami a z Canberry odstartovalo nákladní letadlo australského vojenského letectva s lékařským týmem. Světová zdravotnická organizace oznámila, že týmy z Belgie, Japonska, Izraele a Norska již přijely na Filipíny zřídit zde polní nemocnice. Na místě pomáhá už také 250 amerických vojáků a na cestě je letadlová loď USS George Washington s 5000 členy námořnictva a 80 vrtulníky a letadly.

Celkové finanční škody je zatím velmi těžké odhadnout. Prvotní odhady německého centra CEDIM se pohybují mezi osmi až 19 miliardami dolarů.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 9 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy