Historie mě osvobodí. Fidel Castro slaví 90, jeho zápal pro revoluci ale nepolevil

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
12. 8. 2016 6:53
V sobotu oslaví vůdce kubánské revoluce Fidel Castro devadesátiny. V čele komunistického "ostrova svobody" stál bezmála 50 let. Byl vyhlášeným řečníkem a ve své době i miláčkem levicových intelektuálů po celém světě. Přesto ale přežil neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.
Castro při prvomájovém průvodu v roce 2001
Castro při prvomájovém průvodu v roce 2001 | Foto: Reuters

Havana - "Brzy mi bude 90 let. Brzy budu jako všichni ostatní. Čas si přijde pro nás všechny, ale myšlenky kubánských komunistů zůstanou na této planetě jako důkaz, že když se s nimi pracuje se zápalem a důstojností, tak mohou produkovat hmotné i kulturní hodnoty, které lidé potřebují." Tato slova pronesl Fidel Castro, když se 19. dubna naposledy objevil na veřejnosti.

Foto: Reuters

Kulaté narozeniny oslaví bývalý profesionální revolucionář tuto sobotu. Vojenskou uniformu už ale dávno vyměnil za teplákovou soupravu adidas a posledních 10 let se na veřejnosti objevuje jen sporadicky.

"Líder Máximo" nebo také "Comandante en Jefe", jak Castra titulují tamní média, stál v čele Kuby bezmála 50 let. Za tu dobu se v USA vystřídalo deset prezidentů a Fidel musel překonat neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Stihl si ale také vytvořit kult osobnosti, zapsat se do Guinessovy knihy rekordů za nejdelší projev na půdě OSN a stát se třetí nejdéle vládnoucí hlavou státu na světě.

Z ráje mafiánů ostrov svobody

Stejně jako on se během té doby proměnila i Kuba. Po pádu diktatury Fulgencia Batisty, která z Havany vytvořila ráj amerických gamblerů a mafiánů, se změnila v izolovaný "ostrov svobody". S kubánskou revolucí za zády Castro provedl pozemkovou reformu a kromě tisíců hektarů půdy znárodnil i majetek zahraničních firem.

Vysloužil si za to ekonomické embargo, které na ostrov uvalily USA a které s malými změnami platí dodnes. To ho katapultovalo do náruče Sovětského svazu a hospodářské závislosti na RVHP.

Ve své době byl Fidel Castro miláčkem levicových intelektuálů a podařilo se mu vytvořit si přátele po celém světě. Svým obdivem ke kubánskému vůdci se například netajil Nelson Mandela a blízké přátelství ho pojilo i s kolumbijským spisovatelem Gabrielem Garcíou Márquezem. On sám byl velkým fanouškem Ernesta Hemingwaye, jehož Komu zvoní hrana se údajně řadí mezi jeho nejoblíbenější knihy.

Fidel Castro se zdraví s Nelsonem Mandelou. Podzim 2001
Fidel Castro se zdraví s Nelsonem Mandelou. Podzim 2001 | Foto: Reuters

Se svým spřízněným spolupracovníkem Che Guevarou rozvážel revoluci do světa a jen několik desítek kilometrů od hranice se Spojenými státy budoval komunistický ráj. Cenu za něj měli zaplatit političtí vězni a lidská práva a svobody, které se potlačují dodnes. Od příchodu Fidela Castra k moci z ostrova uprchly desítky tisíc lidí.

"Odsuďte mne, nezáleží na tom. Historie mě osvobodí," prohlásil ve svém slavném projevu u soudu v roce 1953 po nepodařeném útoku na kasárna Moncada a tato památná věta by mohla platit i dnes. Vždyť na ní později postavil svůj manifest guerillového Hnutí 26. července.

Svými projevy byl ostatně proslulý, a to především pro jejich délku. Ten nejdelší pronesl v roce 1986 na třetím sjezdu kubánské komunistické strany v Havaně. Castro tehdy mluvil celých 7 hodin a 10 minut. Jeho přezdívka El Caballo (Hřebec) a pověst sexsymbolu ale naznačují, že se zaujetím publika problémy neměl.

Foto: ČTK

Revoluce nezná bratra

Podle všeho neměl kubánský vůdce o ženy nouzi. Sám se dvakrát oženil a zplodil nejméně osm dětí, o kterých se ví. Ne na všechny své potomky ale může být pyšný. Jeho dcera Alina Fernández z Kuby utekla v roce 1993 přestrojená za španělskou turistku a požádala o azyl v USA. Od té doby žije v Miami a patří mezi nejhlasitější odpůrce režimu na Kubě.

V rodinném klanu Castrů ale zdaleka není jediným zběhem. Fidelova sestra Juanita Castro, která z Kuby uprchla už v roce 1964, dokonce nějaký čas spolupracovala s americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA) pod krycím jménem Donna. I přes počáteční sympatie, které ke kubánské revoluci chovala, se s bratrem rozkmotřila poté, co znárodnil také rodinný statek a přilehlou půdu. Vůdce revoluce ve svém tažení doslova neznal bratra.

Sourozenců měl Fidel Alejandro Castro Ruz celkem šest. Narodil se jako druhé nemanželské dítě podnikatele s cukrovou třtinou a jeho služky. Až do svých 15 let vyrůstal na statku jako levoboček, než se jeho rodiče vzali. Ve stejné době nastoupil na univerzitu studovat práva, která dokončil v roce 1955. To už ale coby člen komunistické Strany kubánského lidu zasvětil svůj život revoluci.

Jeho nejbližším rodinným příslušníkem je bezesporu mladší bratr Raúl, kterému v roce 2006 předal své pravomoci nejvyššího představitele státu. On sám je v rukou třímal od roku 1959.

 

Právě se děje

před 47 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 49 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 2 hodinami

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy