Historie mě osvobodí. Fidel Castro slaví 90, jeho zápal pro revoluci ale nepolevil

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
12. 8. 2016 6:53
V sobotu oslaví vůdce kubánské revoluce Fidel Castro devadesátiny. V čele komunistického "ostrova svobody" stál bezmála 50 let. Byl vyhlášeným řečníkem a ve své době i miláčkem levicových intelektuálů po celém světě. Přesto ale přežil neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.
Castro při prvomájovém průvodu v roce 2001
Castro při prvomájovém průvodu v roce 2001 | Foto: Reuters

Havana - "Brzy mi bude 90 let. Brzy budu jako všichni ostatní. Čas si přijde pro nás všechny, ale myšlenky kubánských komunistů zůstanou na této planetě jako důkaz, že když se s nimi pracuje se zápalem a důstojností, tak mohou produkovat hmotné i kulturní hodnoty, které lidé potřebují." Tato slova pronesl Fidel Castro, když se 19. dubna naposledy objevil na veřejnosti.

Foto: Reuters

Kulaté narozeniny oslaví bývalý profesionální revolucionář tuto sobotu. Vojenskou uniformu už ale dávno vyměnil za teplákovou soupravu adidas a posledních 10 let se na veřejnosti objevuje jen sporadicky.

"Líder Máximo" nebo také "Comandante en Jefe", jak Castra titulují tamní média, stál v čele Kuby bezmála 50 let. Za tu dobu se v USA vystřídalo deset prezidentů a Fidel musel překonat neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Stihl si ale také vytvořit kult osobnosti, zapsat se do Guinessovy knihy rekordů za nejdelší projev na půdě OSN a stát se třetí nejdéle vládnoucí hlavou státu na světě.

Z ráje mafiánů ostrov svobody

Stejně jako on se během té doby proměnila i Kuba. Po pádu diktatury Fulgencia Batisty, která z Havany vytvořila ráj amerických gamblerů a mafiánů, se změnila v izolovaný "ostrov svobody". S kubánskou revolucí za zády Castro provedl pozemkovou reformu a kromě tisíců hektarů půdy znárodnil i majetek zahraničních firem.

Vysloužil si za to ekonomické embargo, které na ostrov uvalily USA a které s malými změnami platí dodnes. To ho katapultovalo do náruče Sovětského svazu a hospodářské závislosti na RVHP.

Ve své době byl Fidel Castro miláčkem levicových intelektuálů a podařilo se mu vytvořit si přátele po celém světě. Svým obdivem ke kubánskému vůdci se například netajil Nelson Mandela a blízké přátelství ho pojilo i s kolumbijským spisovatelem Gabrielem Garcíou Márquezem. On sám byl velkým fanouškem Ernesta Hemingwaye, jehož Komu zvoní hrana se údajně řadí mezi jeho nejoblíbenější knihy.

Fidel Castro se zdraví s Nelsonem Mandelou. Podzim 2001
Fidel Castro se zdraví s Nelsonem Mandelou. Podzim 2001 | Foto: Reuters

Se svým spřízněným spolupracovníkem Che Guevarou rozvážel revoluci do světa a jen několik desítek kilometrů od hranice se Spojenými státy budoval komunistický ráj. Cenu za něj měli zaplatit političtí vězni a lidská práva a svobody, které se potlačují dodnes. Od příchodu Fidela Castra k moci z ostrova uprchly desítky tisíc lidí.

"Odsuďte mne, nezáleží na tom. Historie mě osvobodí," prohlásil ve svém slavném projevu u soudu v roce 1953 po nepodařeném útoku na kasárna Moncada a tato památná věta by mohla platit i dnes. Vždyť na ní později postavil svůj manifest guerillového Hnutí 26. července.

Svými projevy byl ostatně proslulý, a to především pro jejich délku. Ten nejdelší pronesl v roce 1986 na třetím sjezdu kubánské komunistické strany v Havaně. Castro tehdy mluvil celých 7 hodin a 10 minut. Jeho přezdívka El Caballo (Hřebec) a pověst sexsymbolu ale naznačují, že se zaujetím publika problémy neměl.

Foto: ČTK

Revoluce nezná bratra

Podle všeho neměl kubánský vůdce o ženy nouzi. Sám se dvakrát oženil a zplodil nejméně osm dětí, o kterých se ví. Ne na všechny své potomky ale může být pyšný. Jeho dcera Alina Fernández z Kuby utekla v roce 1993 přestrojená za španělskou turistku a požádala o azyl v USA. Od té doby žije v Miami a patří mezi nejhlasitější odpůrce režimu na Kubě.

V rodinném klanu Castrů ale zdaleka není jediným zběhem. Fidelova sestra Juanita Castro, která z Kuby uprchla už v roce 1964, dokonce nějaký čas spolupracovala s americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA) pod krycím jménem Donna. I přes počáteční sympatie, které ke kubánské revoluci chovala, se s bratrem rozkmotřila poté, co znárodnil také rodinný statek a přilehlou půdu. Vůdce revoluce ve svém tažení doslova neznal bratra.

Sourozenců měl Fidel Alejandro Castro Ruz celkem šest. Narodil se jako druhé nemanželské dítě podnikatele s cukrovou třtinou a jeho služky. Až do svých 15 let vyrůstal na statku jako levoboček, než se jeho rodiče vzali. Ve stejné době nastoupil na univerzitu studovat práva, která dokončil v roce 1955. To už ale coby člen komunistické Strany kubánského lidu zasvětil svůj život revoluci.

Jeho nejbližším rodinným příslušníkem je bezesporu mladší bratr Raúl, kterému v roce 2006 předal své pravomoci nejvyššího představitele státu. On sám je v rukou třímal od roku 1959.

 

Právě se děje

Další zprávy