Fico triumfoval v 77 ze 79 okresů. Dzurinda rezignoval

Martin Novák Martin Novák
12. 3. 2012 15:12
Strana Směr - sociální demokracie tentokrát zvítězila i v pravicové baště Bratislavě
Foto: Reuters

Bratislava - Robert Fico a jeho lidé ze strany Směr - sociální demokracie ovládli Slovensko suverénním způsobem. Vyhráli ve všech osmi krajích, i když v získaných procentech jsou přece jen mezi různými částmi země rozdíly.

Největší podporu má Fico podle zveřejněných výsledků na severozápadě Slovenska. V Žilinském kraji dostal přes 51 procent hlasů, v Trenčínském dokonce přes 54 procent.

Ze 79 okresů zvítězil Směr - sociální demokracie v 77. Neuspěl jen ve dvou. Jedná se o okresy Dunajská Streda a Komárno, kde vzhledem k početné etnické maďarské populaci dominovaly strany reprezentující zájmy maďarské menšiny. Most-Híd a Strana maďarské koalice.

V obou těchto okresech skončil Směr až třetí. V okrese Dunajská Streda dostal jen šest procent hlasů.

Opačným extrémem jsou některé končiny na severozápadě a severovýchodě Slovenska. Ty Fico ovládl naprosto. Například v okrese Čadca pro něj hlasovalo skoro 68 procent voličů, v okresech Medzilaborce a Snina na východě 68 a 65 procent.

V Bratislavě a Košicích byl méně úspěšný, což už je tradice. Měl tam méně než čtyřicet procent, nicméně i tam vyhrál. Nejmenší rozdíl mezi Ficem a Dzurindou byl v okrese Bratislava I, kde Směr dostal 23, 8 procent a Dzurindova SDKÚ 13,6 procent.

(Text pokračuje pod mapkou)

Foto: wikimedia

Připomeňme ale, že při posledních volbách v roce 2010 SDKÚ-DS v hlavním městě Směr porazila. Bratislavané dali 27,59 procent SDKÚ-DS, Ficovu Směru o dvě procenta méně. Tentokrát ani tady neměla pravice šanci.

Šéf SDKÚ-DS a bývalý premiér Mikuláš Dzurinda svolal na pondělí vedení strany a oznámil svoji rezignaci.

"Přebírám plnou politickou odpovědnost za to, že středopravé strany nedokázaly sestavit vládu a SDKÚ nedokázala přispět tak, jaký má potenciál přispívat," vysvětlil Dzurinda.

Fiasko Slovenské národní strany (SNS), která se podruhé od roku 1990 nedostala do parlamentu, nezachránil ani Žilinský kraj. Tam jako v jediném SNS překročila s osmi procenty pětiprocentní hranici. Strana zde má silnější pozice a její předseda Ján Slota býval primátorem Žiliny. V ostatních krajích ale národovci pohořeli.

Maďarské strany Most-Híd a Strana maďarské koalice samozřejmě braly jen tam, kde žije mnoho Slováků maďarské národnosti. Tedy především v Nitranském kraji, kde měly dohromady 27 procent hlasů, a v Trnavském kraji (dohromady přes 24 procent).

Ján Slota už nebude poslancem.
Ján Slota už nebude poslancem. | Foto: Reuters

Zatímco Mostu-Híd hlasy na vstup do parlamentu stačily (6,89 procent), Strana maďarské koalice stejně jako před dvěma lety neprošla (4,29 procent).

Bývalé vládnoucí Hnutí za demokratické Slovensko, za vrcholné éry Vladimíra Mečiara v devadesátých letech bezkonkurenčně nejpopulárnější strana, těmito volbami zřejmě upadlo do naprostého zapomnění.

Jen ve třech krajích - Košickém, Prešovském a Trenčínském - dostala bývalá Mečiarova strana více než jediné procento (celostátně měla 0,93 procent).

Neuspěla ani extrémně levicová Komunistická strana Slovenska, která se přes jedno procento přehoupla jen v Banskobystrickém kraji.


 

 

Právě se děje

Další zprávy